Francouzská socialistická strana volí svého prezidentského kandidáta

Tři socialističtí kandidáti se utkali včera v televizní debatě. Vyjadřovali své názory na ekologii, zahraniční politiku a budoucnost EU.

Rivaly v této debatě byli Ségolène Royal a dva bývalí ministři Laurent Fabius a Dominique Strauss-Kahn. Věnovali se otázkám jako je přistoupení Turecka k EU, vztah Francie a USA, budoucnost Evropy, či válka v Iráku. Jedná se o poslední televizní debatu před definitivní volbou jediného prezidentského kandidáta socialistické strany, která se bude konat příští týden, 16. listopadu. Na všechny tři televizní diskuse se mohli kandidáti připravit, neboť předem obdrželi seznam probíraných témat. Diváci se tedy nestali svědky žádné spontánní reakce.

Největší šanci na zvolení má pravděpodobně Ségolène Royal se 44% hlasů socialistických voličů. Royal v současné době předsedá regionální radě Poitou-Charentes. Na druhém místě v oblíbenosti mezi socialistickými voliči se podle průzkumu z minulého čtvrtka umístil Strauss-Kahn, bývalý ministr financí, s 39%. Laurent Fabius, bývalý premiér, získal pouhých 11%.

Na otázku vstupu Turecka do EU Royal odpověděla, že by ve chvíli, kdy tato země splní veškeré podmínky, nechala Francouze samotné rozhodnout skrze referendum.  Strauss-Kahn vyjádřil domněnku, že je turecké členství nezbytností pro budoucnost unie, ale až poté, co splní veškeré podmínky, které mu byly dány. To je podle něj možné očekávat v horizontu 15-ti let. Laurent Fabius se vyslovil pro privilegované partnerství.

V otázkách týkajících se mezinárodní politiky Ségolène Royal prokázala jen rámcové znalosti, zatímco její rivalové jsou v této oblasti poměrně dobře informováni. Co se týká vztahů USA a Francie, všichni tři kandidáti vyjádřili přesvědčení, že jsou na velmi dobré úrovni. USA zůstávají jedním z hlavních partnerů Francie, která si však ponechá nezávislost v politickém rozhodování. I přesto ale Royal kritizovala bushovu administrativu za koncept preventivní války. Vyhnula se otázce stažení amerických jednotek z Iráku, ale domnívá se, že jakýkoliv posun v demokratizaci této země bude úspěchem vyvažujícím veškeré úsilí.

Proti socialistickému kandidátovi vystoupí v prezidentských volbách 22. dubna 2007 za gaullistickou stranu UMP Nicolas Sarkozy, jeho kandidatura bude potvrzena na začátku příštího roku. Dalším kandidátem bude například leader extrémní pravice Jean Marie Le Pen, který se ve volbách 2002 dostal až do druhého kola.

Jacques Chirac prohlásil, že již nebude kandidovat. Jeho druhé volební období končí v polovině května 2007. Druhé kolo prezidentských voleb, pokud bude třeba, je určeno na 6. května 2007.