Francie utrácí tam, kde nemá, varoval Juncker Macrona

macron eurozóna

@ Shutterstock

Francii povede zastánce globalizace a posilování eurozóny. Emmanuel Macron však musí řešit nejen budoucnost Francie v Unii, ale také národní ekonomické problémy.

Vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách povzbudilo Brusel. Do čela Francie usedne zastánce eurozóny a globalizace právě v době, kdy se Evropská unie ocitá na křižovatce a rozhoduje o svém budoucím směřování.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker proto Macronův úspěch ve volbách vítá. Hned druhý den však Macrona upozornil, že Francie utrácí příliš mnoho peněz, a na víc ve špatných oblastech.

„Francie má relativně vysoký dluh a nemůže v tom dlouhodobě pokračovat,“ prohlásil Juncker.

Macron chce reformu eurozóny

Francie se v rámci Paktu stability a růstu zavázala k tomu, že bude svůj deficit udržovat pod 3 % hrubého domácího produktu (HDP). Komise však odhaduje, že na konci rozpočtového období bude mít Francie deficit 2,9 % HDP, tedy pouze o desetinu nižší, než limit stanovený dohodou zemí eurozóny.

Macron, který byl dříve ministrem financí, si je problému vědom. Do svého programu například zahrnul snížení veřejných výdajů země o 60 miliard eur, což mimo jiné znamená zrušení zhruba 120 tisíc pracovních míst ve státní správě.

Ekonomického růstu má Francie dosáhnout mimo jiné reformou eurozóny. Podle Macrona je klíčem k úspěchu blízká spolupráce s Německem. I tuto evropskou mocnost však čekají v září volby, jednání jsou proto závislá na jejich výsledcích.

Měnová unie je přitom jedním z hlavních témat, které chce Komise otevřít v rámci diskuse o budoucím směřování Evropské unie. Na konci května plánuje vydat k této oblasti diskusní dokument, podobně jako tomu bylo v případě sociální dimenze EU.

Unie otevírá diskusi o sociální dimenzi EU. Více >>>>

Na globalizaci se Macron i Juncker shodují

Ještě předtím se však Komise zaměří na globalizaci a výhody, které Evropě přináší volný trh. Již zítra by měla vydat dokument, který se těmto otázkám bude podrobně věnovat.

Globalizace je významná také pro Jean-Clauda Junckera. Stejně jako nově zvolený francouzský prezident ji považují za příležitost, kterou by měla Evropa využít. „Musíme se podílet na formování globalizace, a ne jí pouze přihlížet,“ uvedl předseda Komise.

Proces globalizace má však i stinné stránky. Upozornili na to odborníci, kteří se sešli na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Globalizace totiž může vést i k prohlubování rozdílů mezi bohatými a chudými.

Eurozóna se může ostatním členským zemím vzdálit

Posílení eurozóny je výzvou i pro země, které dosud euro nezavedly. Eurozóna je totiž považována za jádro Evropské unie a hlubší spolupráce jejich členů by mohla vést k odsunutí ostatních zemí na okraj integrace a rozvoje.

Takzvaná vícerychlostní Evropa je „strašákem“ i pro Českou republiku. „Rozdělení Evropy na pevné staré jádro a jakýsi váhavý okraj by nepřineslo pro Evropu jako celek očekávaný efekt,“ prohlásil český premiér Bohuslav Sobotka.