Francie pošle do Libanonu další dva prapory

Francouzský prezident oznámil, že Francie poskytne pro síly OSN v jižním Libanonu další dva prapory o celkové síle 1600 vojáků a je také dále ochotná misi velet. Slováci posílají chirurgy.

Souvislosti:

Příměří mezi Izraelem a milicemi Hizballáhu trvá již jedenáctý den, ale Spojené národy ještě stále nebyly schopné vyplnit závěry rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1701, podle které má být v jižním Libanonu rozmístěno 15.000 vojáků OSN. Zejména evropské státy stále nejsou rozhodnuté, jakým způsobem se na misi budou podílet. S Francií se od počátku počítalo jako s vedoucím státem operace, ale zdráhavost francouzských politiků, kteří ke dvěma stovkám vojáků působících v Libanonu již v současnosti nabídli pouze další 200, vedla k tomu, že se v posledních dnech spíše počítalo s vedením Itálie.

Témata:

Ve svém včerejším projevu oznámil francouzský prezident Jacques Chirac, že je Francie ochotna zvýšit svůj příspěvek o další dva prapory o celkové síle 1.600 vojáků. S celkovým počtem 2.000 vojáků je Francie navíc ochotná pokračovat ve velení mnohonárodních sil. Francouzská změna názoru je reakcí na silnou kritiku z diplomatických kruhů i médií, která následovala po oznámení původního plánu – tedy vyslání pouhých dvou set nových vojáků.

Slovensko včera zároveň oznámilo, že mise OSN v Libanonu vyšle vojenské chirurgy a materiální pomoc.

Stanoviska:

Mluvčí OSN uvítal krok Francie jako „extrémně pozitivní“ a vyjádřil naději, že z dnešní schůzky generálního tajemníka Kofiho Annana s ministry zahraničí členských států EU vyplynou další podobné závazky.

Americký prezident George W. Bush také přivítal francouzské rozhodnutí a označil jej za „důležitý krok“.

Další kroky:

Konkrétní evropský příspěvek v rámci mise OSN by měla naznačit dnešní schůzka Kofiho Annana s ministry zahraničí členských států. Řada zemí EU ale podmiňuje svoji účast vyjasněním mandátu sil.