Francie od zítra uvolní cestu z Británie pro své občany a Brity trvale žijící na jejím území a také pro řidiče kamionů

Dnešní situace v britském přístavu v Doveru [© EPA-EFE/VICKIE FLORES]

Hranice mezi Francií a Británií zůstanou zatím pro britské občany zavřené, francouzští občané se ale budou moci od středy vracet do vlasti, pokud předloží negativní test na koronavirus. S odvoláním na francouzské vládní zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.

Hranici o půlnoci z neděle na pondělí uzavřela Francie kvůli tomu, že se v Anglii rozšířila nová mutace viru SARS-CoV-2.

Podle stanice Franceinfo se budou moci od středy po předložení negativního testu na koronavirus do Francie vrátit nejen Francouzi, ale také Britové, kteří ve Francii trvale žijí. Cesta bude s testem opět volná i pro řidiče kamionů. Nikdo další se podle Franceinfo ale přes hranici z Británie zatím nedostane.

Oficiálně by měly Paříž a Londýn o dohodě na pohybu přes hranice informovat podle agentury Reuters ještě dnes.

Naštvaní kamioňáci na březích Lamanšského průlivu

Tisíce řidičů kamionů na obou stranách Lamanšského průlivu strávily už druhou noc v kabinách svých aut. Na jihu Anglie takto uvázlo přes 1500 kamionů čekajících na přepravu na kontinent. Řada řidičů, kteří jsou nyní ve Francii, se vzhledem k situaci zdráhá do Británie vjet.

„Jsme naštvaní a nevíme, proč musíme být v této situaci,“ řekl agentuře Reuters na jihu Anglie rumunský řidič kamionu Dan Jinca. Ať už se Británie a Francie rozhodnou jakkoli, nestihne Jinca podle svých slov dojet domů včas, aby oslavil s rodinou Vánoce.

„Nedávají nám jídlo, nedávají nám pití, nemáme přístup k sociálnímu zařízení,“ postěžoval si také španělský řidič Sergio Robles. Situaci, ve které se řidiči ocitli, označil za „nelidskou“.

Oba muži jsou přesvědčení, že se hranice nezavřely kvůli nové mutaci koronaviru, ale kvůli „politickým hrám“ kolem končícího přechodného období po brexitu.

Jednání o budoucí dohodě mezi EU a Británií pokračují dál, nedělnímu europarlamentnímu deadlinu navzdory

Evropská unie a Spojené království propásli další hraniční termín pro dojednání podmínek nového partnerství, které má započíst za 10 dní. Další deadline je nyní stanoven před začátkem vánočních svátků. Hlavní překážkou je nyní rybolov.

Další státy spíše restrikce prodlužují

Více než 40 zemí světa, včetně Česka, kvůli nové mutaci koronaviru omezilo dopravní spojení s Británií. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by nová mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19. Podle britských odborníků se ale výrazně rychleji šíří. Variantu viru odhalili už i v Dánsku, Itálii či Belgii.

Irsko dnes kvůli nové mutaci koronaviru prodloužilo do konce roku zákaz cestování ze Spojeného království. Uvedl to dnes web britské televize Sky News. Zákaz cestování z Velké Británie, Severního Irska a Jihoafrické republiky, kde se mutace také objevila, prodloužilo podle agentury Reuters také Německo.

Irsko původně zavedlo cestovní omezení vůči Británii na 48 hodin, nyní bude ale podle televize Sky News platit do 31. prosince. Znamená to, že se Irové žijící ve Spojeném království o Vánocích nepodívají domů.

Zákaz cestování z Británie, Severního Irska a JAR mezitím do 6. ledna prodloužil Berlín. Provozovatelé železniční a autobusové dopravy, lodní přepravy a letecké společnosti lidi z těchto zemí z nařízení úřadů přepravovat do Německa nesmí, píše Reuters. Němečtí občané a lidé žijící v Německu se budou moci vrátit domů od 1. ledna. Lety však budou muset schválit úřady.

Evropa se bojí nové mutace koronaviru, Británii se komplikuje zásobování supermarketů

Cestovní omezení, které mnoho evropských i mimoevropských zemí zavedlo vůči Spojenému království kvůli nové velmi nakažlivé mutaci koronaviru, se projevuje například kolonami kamionů. Premiér Johnson jedná s krizovým štábem.

Komise vyzývá ke koordinovanému uvolnění a umožnění nezbytných cest

Evropská komise dnes vyzvala členské státy EU, aby na novou mutaci koronaviru v Británii reagovaly koordinovaně. Podle ní je důležité přijmout opatření proti šíření viru, od uzavření hranic by se ale mělo ustoupit. Komise doporučila, aby se co nejvíce omezily zbytné cesty, nákladní doprava by se ale měla opět obnovit.

„Ačkoliv je důležité přijmout rychlá dočasná preventivní opatření, aby se omezilo další šíření nové mutace viru a mělo by se odrazovat od nepodstatného cestování do a ze Spojeného království, je nutné usnadnit nezbytné cestování a tranzit cestujících. Zákazy leteckých a vlakových spojů by měly být zrušeny,“ uvedla EK s tím, že by neměly být zastaveny nezbytné cesty a je nutné zachovat plynulost zásobování.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1341378621815009281

Zprávy o kolonách na hranicích i blížící se konec přechodného období po brexitu přiměly podle agentury Reuters řadu Britů, aby vyrazili nakoupit zásoby jídla. Vláda sice dnes uvedla, že jídla bude na Vánoce dostatek, největší hráč britského trhu Tesco i dvojka Sainsbury’s ale oznámily, že pokud budou problémy pokračovat, na zásobení prodejen se to projeví.