Francie bude usilovat o zrušení zbrojního embarga proti Číně

Členské země Evropské unie se minulý pátek pod tlakem Spojených států neshodly na odvolání zbrojního embarga proti Číně. Francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin včera během své návštěvy Číny prohlásil, že se Francie bude nadále snažit o jeho zrušení.

Zbrojní embargo na dovoz zbraní do Číny bylo ze strany Evropské unie uvaleno po masakru studentské demonstrace na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Nyní však řada evropských států v čele s Francií a Německem dává najevo, že embargo je již přežité a je třeba ho odvolat bez ohledu na to, že se v Číně i nadále porušují lidská práva. Proti odvolání embarga se naopak tvrdě staví Spojené státy americké, které se obávají, že odvolání embarga by mohlo vyvolat nerovnováhu v regionu. Neustále totiž stoupá napětí mezi Tchajwanem a Čínou, která tento ostrov považuje za své integrální území.

Státy Evropské unie se v prosinci 2004 shodly, že odstraní embargo do června 2005. Šéf evropské diplomacie Javier Solana uvedl, že se i přes snahu Francie dodržet plánovaný termín, možná nepodaří odvolat embargo dřív než v roce 2006.

Představitelé především Francie a Německa se snaží dosáhnout odvolání embarga díky vidinám tučných čínských zbrojních zakázek, které by mohly přinést nová pracovní místa. Čína již dnes uzavírá pro Evropu velice důležité civilní kontrakty. Včera byl podepsán kontrakt na dodávku pěti obřích letadel typu Airbus A380 a dalších francouzských produktů do Číny v hodnotě více než tří miliard eur (90,5 miliardy korun). Podobně objemné zakázky objednává Čína i v sousedním Německu, v minulosti například koupila německý magnetický vlak Transrapid.