Fondy EU: Z neznalosti těží podvodníci

zdroj: FreeDigitalPhotos.net/graur razvan ionut

V České republice se množí podvody s evropskými dotacemi. Podle odborníků by pomohlo, kdyby lidé měli více informací a věděli, jak na čerpání z evropských fondů. Podvodníkům by pak tak snadno nenalítávali.

Škoda ve výši 13 milionů korun. Policie v Hradci Králové vloni na podzim zatkla skupinu podezřelých, které obvinila z podvodného čerpání evropských dotací. Letos v březnu obvinění rozšířila na další osoby. Hlavní aktér celé kauzy, kterým je osmačtyřicetiletý muž, nabízel podle policistů různým firmám a organizacím pomoc při získání dotací na vzdělávací programy. Z peněz z grantu, které měly sloužit k pořádání školení, si ale část ponechával a před skutečnými příjemci je tajil. Muži, který byl již v minulosti trestně stíhán za podvodné jednání, hrozí až desetileté vězení.

Europoslanec Zdechovský: „Vede to k tomu, že lidé fondům EU nevěří.“

Případ, který plnil stránky regionálních i celostátních novin v loňském roce, je jen pomyslnou špičkou ledovce. Podvodů spojených s čerpáním prostředků z evropských fondů je mnohem více, jsou různorodé a ne vždy v nich musí nutně jít o miliony.

Starostové obcí ve východních Čechách byli například v minulých měsících osloveni firmami, které se prezentovaly jako specialisté na evropské fondy a slibovaly přímé dotace z Evropské unie. „Jedna ze společností ve svých prezentacích tvrdí, že přes partnerské firmy zajišťuje dotace z EU. Vše jsme ověřovali u Evropské komise, která nám uvedla, že slibované bruselské dotace na hřiště a sportovní areály neexistují,“ říká východočeský europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP), kterého starostové kontaktovali.

Rozšíření fámy mezi obyvateli o tom, že prostředky z evropských fondů lze získat rychle a na všechny typy projektů, Zdechovský považuje za nebezpečí. „Celé to pak vede k tomu, že lidé mají vůči fondům EU skepsi a bojí se. Navíc si myslí, že peníze jsou pro ně nedosažitelné,“ vysvětlil EurActivu.

Pomůžeme protlačit

Setkání s případy, kdy podvodná agentura, společnost nebo pouze fyzická osoba vyláká z potenciálního žadatele finanční částku na zpracování projektové žádosti a následně získanou dotaci (nebo její část) využije pro vlastní potřeby, potvrzují nejen obce, ale i zavedené poradenské společnosti. Výjimkou podle nich nejsou ani situace, kdy podvodníci pobírají peníze za slib, že zpracovanou žádost „protlačí“ schvalovacími procesy, nebo případy, kdy jsou klienti nedůvěryhodných poradenských agentur donuceni podepsat nevýhodné smlouvy, které následně není snadné vypovědět.

„Celkově se nejedná o žádné vysoké počty případů, ale i tak jsou alarmující,“ řekl EurActivu předseda Asociace pro evropské fondy (APEF) a ředitel poradenské společnosti eNovation Jiří Pavlíček.

I když média informují jen o zlomku takových případů, je dobře, že se o nich veřejnost dozvídá, dodává ředitelka poradenské společnosti Grant Consulting Kateřina Procházková.

Chybí informace?

Nedostatečné nebo špatné informace o problematice evropských fondů totiž mohou představovat jeden z důvodů, proč lidé podvodníky neodhalí a uvěří jim. To se podle europoslance Zdechovského zřejmě stalo i v případě aktuálních kauz ve východních Čechách. „Spousta informací je v angličtině a lidé na malých vesnicích tomu nerozumí, proto věří falešným zprostředkovatelským firmám. Ty mnohdy posílají dopisy přeložené automatickým překladačem, kde je na první pohled vidět, že jde o podvod,“ řekl redakci.

Nejohroženější skupinu z pohledu možného podvodného jednání podle ředitelky konzultantské společnosti Procházkové představují žadatelé, kteří jsou k evropským dotacím skeptičtí a z počátku s nimi nechtějí mít nic společného. „Takoví žadatelé se příliš nezajímají o princip fungování dotací a nechají se lehce ovlivnit,“ myslí si.

V současném programovém období 2014-2020 může Česká republika z evropských fondů získat téměř 24 miliard eur. Projekty lze podávat v rámci několika operačních programů. Odborníci na evropské dotace se ale i přes sliby úřadů, že v novém období i díky nižšímu počtu operačních programů výrazně klesne byrokracie, shodují, že administrativní náročnost i nadále přetrvává. Potenciální žadatele o dotaci to může odradit, nebo také vehnat do náruče podvodníka, dodávají.

„Pro žadatele je často velice obtížné se v dotačním procesu zorientovat. Většina z nich proto deleguje zpracování žádosti na specialisty. Využití služeb zkušeného dotačního poradce, který má vysokou odbornou znalost a s tím související úspěšnost při schvalování, se vyplatí. Je však třeba si jej předem pečlivě prověřit, nejlépe prostřednictvím ověřitelných referencí,“ radí předseda APEF Pavlíček.

Podezřelá dotace

Bojovat s nedostatečnými informacemi o možnostech čerpání prostředků z evropských fondů mezi obyvateli se rozhodl i Pardubický kraj, kde se podvody v poslední době množí. „Chceme udělat informační kampaň tak, aby lidé nenalítli různým podvodníkům. Lidem by hlavně mělo být podezřelé, když jim někdo nabízí snadné dotace ve výši 100 procent. Takové dotace jsou zcela výjimečné,“ řekl vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského není Česká republika s případy podvodného čerpání unijních dotací v Evropě sama. „Podobné zkušenosti líčí i kolegové z jiných, zejména nových členských zemí,“ řekl redakci. „Jedná se o celoevropské téma, které by měla řešit i Evropská komise,“ zdůrazňuje.

„Pokud se skutečně jedná o detaily, které je možné vypozorovat u vícero případů napříč členskými státy, pak má smysl pokusit se tuto oblast řešit na nadnárodní úrovni,“ myslí si předseda APEF Pavlíček.

Kateřina Procházková dodává, že základem řešení je především transparentně nastavená pravidla a průběžné kontroly z pověřených orgánů. „Pokud by podvodné praktiky narůstaly, rozhodně by měla zasáhnout Evropská komise,“ dodává.

Lucie Bednárová