Finanční pomoc od EU by měla být co nejdříve dostupná a flexibilní s minimem administrativy, shodují se unijní země

[© European Union, 2020]

Státy Evropské unie dnes vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz ze strukturálních fondů na boj s koronavirem a jeho následky. Podle chorvatského předsednictví EU se na tom shodli unijní ministři během dnešní videokonference věnované kohezní politice.

Europoslanci ve čtvrtek schválili vznik investičního fondu, který umožní členským zemím přesunout nevyužitých 37 miliard eur (asi bilion Kč) z fondů politiky soudržnosti do zdravotnictví či na pomoc zasaženým odvětvím. Pokud návrh EK po europoslancích potvrdí i členské země, Česko z tohoto balíku dostane téměř 1,2 miliardy eur. Nejedná se ale o zcela nové prostředky, jsou to finance, které jsou v tomto programovém období 2014-2020 vyčleněny na kohezní politiku.

Česko získalo z fondů EU 30 miliard na boj s koronavirem. Jsou dávno naše, tvrdí premiér

Kde se vzalo 30 miliard korun, které Česko dostalo na boj s koronavirem? O nové peníze se sice nejedná, „dávno naše“ ale také nejsou.

Maximum flexibility s minimem administrativy

Podle chorvatského ministra pro místní rozvoj a fondy EU Marka Pavliče se dnes zástupci unijních vlád shodli, že by Komise měla „rozšířit možnost využití většiny (prostředků) zbývajících v evropských strukturálních a investičních fondech“ pro zdravotnictví, firmy či pracovní trh. Brusel by také podle ministrů měl umožnit „maximální flexibilitu“ a učinit tak co nejrychleji s minimální byrokratickou zátěží pro státy.

https://twitter.com/EUCouncil/status/1243533338431938560

Fond navržený Komisí má získat prostředky ze dvou zdrojů. Jednak z peněz, které měly členské státy Komisi vrátit z předfinancovaných loňských projektů, a také z dosud nevyčerpaných peněz v národních obálkách v rámci kohezní politiky.

Na základě těchto kritérií připadne nejvíce peněz Polsku, které by mělo získat 7,4 miliardy eur. Maďarsko, které stejně jako Polsko dosud patřilo ke státům méně zasaženým virem, podle návrhu dostane 5,6 miliardy, Španělsko pak 4,1 miliardy eur. Nejvíce zasažená Itálie má obdržet 2,3 miliardy eur, méně než například Slovensko.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.

Eurokomisařka pro kohezní politiku Elisa Ferreiraová po videokonferenci podotkla, že Brusel už na rozdělení peněz začal pracovat. Země EU jimi podle ní mohou pomoci zdravotnictví, malým a středním podnikům či lidem, kteří přišli o práci.

„Už jsme v kontaktu s členskými státy, abychom jim pomohli plně využít tyto možnosti. Na základě jejich zpětné vazby aktivně vyhodnotíme případné další možnosti,“ nevyloučila komisařka případné změny v objemu či určení fondu.

Ministři členských států se rovněž s komisařkou shodli na tom, že je potřeba co nejdříve přijmout dlouhodobý rozpočet na léta 2021-2027, který by odrážel současné výzvy kolem pandemie COVID-19.