Fidesz jedná o založení nové frakce v Evropském parlamentu

© EPA

Maďarská vládní strana Fidesz jedná s konzervativními politickými uskupeními včetně italské strany Liga Mattea Salviniho o vytvoření nové frakce v Evropském parlamentu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení premiéra Viktora Orbána v maďarském rádiu.

Europoslanci Fideszu ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Učinili tak v reakci na skutečnost, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce. Jednalo se o vyústění několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Očekávaný rozchod v europarlamentu: Orbánův Fidesz odešel z klubu Evropské lidové strany

Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána dnes opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Orbán to oznámil v dopise šéfovi klubu Manfredu Weberovi. Reagoval tím na fakt, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců.

Orbán dnes bez bližších podrobností sdělil, že vede rozhovory s politickými spojenci v Polsku a také v Itálii, kde jedná s exministrem vnitra Salvinim a předsedkyní krajně pravicové opoziční strany Bratři Itálie Giorgiou Meloniovou.

„Nemusíme spěchat,“ řekl dnes Orbán ve svém každotýdenním rozhlasovém rozhovoru pro státní rádio Kossuth. Dodal, že chce najít „politický domov“ pro Fidesz a jemu blízké strany, které nechtějí migranty a hodlají „chránit“ tradiční rodiny.

EU dlouhodobě kritizuje Orbána za to, že se snaží dostat soudy, média, vzdělávací instituce či nevládní organizace pod co největší vládní kontrolu. Maďarský premiér, kterého příští rok čekají parlamentní volby, kritiku odmítá.