Farage obvinil BBC z propagandy EU

Nigel Farage; zdroj: Evropský parlament.

Britská televizní stanice BBC má při vysílání svých pořadů používat povinné logo EU. Podle britské euroskeptické strany UKIP totiž slouží k propagandě evropské osmadvacítky, od které na to přijímá finanční prostředky. Britští populisté vedení europoslancem Nigelem Faragem vystoupili proti dokumentu The Great European Disaster Movie, který nastiňuje apokalyptickou budoucnost Evropy, v níž vládnou radikálové.

Dokumentární film The Great European Disaster Movie (Velký evropský katastrofický film), který v neděli večer odvysílá britská televizní stanice BBC, zobrazuje nedalekou budoucnost Evropy, kterou mají pod kontrolou pravicoví radikálové. Velká Británie v ní již dávno neexistuje a její nástupkyni Velkou Anglii spravuje premiér Nigel Farage, Francie má novou prezidentku, kterou byla zvolena Marine Le Penová, a jediná vládnoucí strana v Řecku Syriza jednostranně smazala všechny dluhy země. Evropským kontinentem navíc zmítá nacionalismus.

Takový scénář nenechal klidnými britské populisty ze strany UKIP, které dva měsíce před parlamentními volbami ve Velké Británii namíchla zejména ústřední role jejich předsedy. Britskou veřejnoprávní stanici proto obvinili z propagandy EU a instituce evropské osmadvacítky z jejího financování.

Propagandistický agent EU

BBC měla podle poslance Evropského parlamentu Stevena Woolfa během posledních sedmi let z evropské kasy přijmout 22 milionů liber, v ročním hospodářském výkaze ale jejich původ neuvedla.

„Je zřejmé, že si někdo z vedení BBC myslí, že údajně nezávislá zpravodajská společnost má fungovat jako propagandistický agend EU,“ uvedl Woolfe.

Britští populisté, kteří v Evropském parlamentu zasedají ve stejné frakci jako český europoslanec Petr Mach, požadují, aby byly programy BBC povinně označovány logem EU.

Vedení BBC to odmítlo s tím, že žádné evropské peníze na dokument nepoužilo. „Nestrannost je pro BBC nesmírně důležitá. Konkrétní pořad, o kterém je řeč, odráží vizi autora. Redakční principy BBC nebrání pořízení nezávislých programů, které se na problémy dívají z jiné perspektivy,“ reagoval mluvčí stanice.

Apokalyptický 80minuový dokument italské režisérky Annalisy Pirasové zpracovává největší výzvy, kterým EU v současné době čelí. Kromě rozpadu eurozóny a následně i celé EU si všímá i vzestupu Islámského státu a konce volného pohybu v EU.

Konzervativní deník Daily Telegraph sestavil seznam devíti důvodů, ve kterých se film mýlí. EU podle něj nepředstavuje záruku pro zachování míru v Evropě a není zodpovědná za poválečný ekonomický vývoj na kontinentě.

Vystoupení Velké Británie z EU nemá ani necelých sto dní před parlamentními volbami v zemi oporu ve společnosti. V případném referendu, které by mělo proběhnout v roce 2017, by pro odchod z evropské osmadvacítky hlasovalo 21 % voličů. Pro setrvání se naopak v posledním průzkumu YouGov a deníku The Sun vyslovilo 57 % oslovených.

Autor: Lucie Bednárová/EurActiv.sk