Pozor na falešné Oettingery a Jourové, nabádají eurokomisaři

zdroj: ShutterStock.

Zatímco se Junckerův tým komisařů a komisařek učí zacházet se sociálními sítěmi, Twitter zaplavily účty s jejich nepravou identitou. Falešní Oettingerové si na nich utahují ze své minulosti a kompetencí pro výkon přiděleného portfolia a strefují se do jazykových (ne)dovedností, svých či kolegů. Fanoušci se na další tweety těší, samotným členům příští Komise se ale taková praxe nelíbí.

Obliba Twitteru roste a na chuť mu zejména v posledních dnech začínají přicházet i budoucí komisaři a komisařky, kteří zasednou v Komisi Lucemburčana Jean-Claudea Junckera. Kromě oficiálních účtů se na zmíněné sociální síti, která se využívá hlavně ke krátkým komentářům či k zaznamenání postřehů k aktuálnímu dění, objevují i falešné profily.

Mezi „oběťmi“ najdeme třeba německého kandidáta na komisaře Günthera Oettingera či samotného předsedu Komise Junckera. Po zadání jeho jména do vyhledávání vypadne hned několik odkazů na jeho údajný profil.

Jean-Claude Juncker: Nemusíte rozumět technice, abyste nevěřili v technologie.

„Nejsem technický typ. Stále dávám přednost pocitu, když při čtení držím noviny v rukou, a jsem přesvědčen, že komplexnost evropských politik se nedá vždy vysvětlit v tweetu omezeném na 140 znaků. Nemusíte však rozumět technice, abyste nevěřili v technologie,“ uvedl krátce po svém jmenování předsedou Evropské komise Juncker, který považuje digitální technologie bez hranic za jednu z priorit své exekutivy.

To je můj první tweet 

A pravděpodobně něco takového sdělil i svým budoucím podřízeným, tedy příštím komisařům a komisařkám. Z 28 členného kolegia komisařů, které Juncker představil 10. září, mělo ten den twitterový účet zřízeno 21. Ne všichni jej ale aktivně využívali. 

Finský kandidát na eurokomisaře se zkušeností premiéra a evropského komisaře pro hospodářské a měnové záležitosti Jyrki Katainen by mohl vyprávět. Před tím, než byl nominován do Junckerova týmu, jeho účet sledovalo 134 fanoušků (followerů) a on sám si mohl číst zprávy pouze od svého mluvčího a šéfa kabinetu. Týden od Katainenova prvního tweetu je počet jeho followerů několikanásobný.

 

Podobnou situaci zažil i příští komisař pro digitální agendu Němec Günther Oettinger. I přesto, že sociální sítě budou po následujících pět let jeho každodenním chlebem, podle počtu odeslaných tweetů by jeho příští povolání nikdo netipoval. Od založení účtu Oettinger tweetnul pouze 187krát a od poloviny července do 10. září, kdy se dozvěděl, jaké portfolio obsadí, se odmlčel úplně.

Zcela nové účty si od minulého týdne založilo celkem deset budoucích členů Komise včetně české kandidátky, stále ještě ministryně pro místní rozvoj, Věry Jourové.

Milý finanční sektore…

Možným důvodem, proč si komisaři a komisařky se založením oficiálních účtů pospíšili, mohl být kromě Junckerova apelu i zmiňovaný nárůst falešných identit, které během několika hodin po představení Komise zaplavily Twitter. Falešný účet britského komisaře Jonathana Hilla, který bude v Junckerově Komisi zodpovědný za finanční trhy, si během pár minut získal přes 400 fanoušků.

Hill, který v minulosti radil britskému premiérovi Johnu Majorovi, je jeho prostřednictvím prezentován jako komisař, který se odmítá učit cizím jazykům, nevyzná se v bruselské politice a vůbec se nehodlá o EU příliš zajímat.

Terčem vtipů na sociálních sítích je kvůli získanému portfoliu digitální agendy nebo špatné angličtině i zmiňovaný Němec Oettinger nebo španělský exministr zemědělství Miguel Arias Caňete, kterému Juncker přidělil agendu klimatické změny a energetiky.

Jeho falešný profil šíří tweety narážející na to, že by Caňete mohl při grilování v Evropském parlamentu narazit kvůli sexistickým poznámkám, kterých se dopustil v minulosti. Někteří europoslanci se pozastavují i nad tím, že portfolio získal  i přesto, že v minulosti investoval do těžby ropy. 

 

  

Proti falešným účtům se okamžitě poté, co se vyrojily na Twitteru, ohradili i někteří komisaři nebo jejich tiskoví mluvčí. Upozornili na to, že v takových případech může docházet k dezinformacím a cílenému matení veřejnosti. Někteří dokonce požadovali, aby uživatelé Twitteru falešné účty blokovali.

 

Autor: Lucie Bednárová/EurActiv.com