Facebook může koupit WhatsApp, povolila to Evropská komise

Zdroj: Shutterstock.com

Evropská komise v pátek schválila akvizici komunikační aplikace WhatsApp společností Facebook. Proti tomuto kroku se postavila řada telekomunikačních firem a ochránců práva na soukromí. Podle komisaře pro hospodářskou soutěž Joaquína Almunii to ale nebude znamenat monopol na data, protože ve stejném odvětví působí i americký technologický gigant Google.

Jste na Facebooku a zároveň komunikujete přes mobilní aplikaci WhatsApp? Za několika měsíců to může znamenat, že největší sociální síť světa o vás bude mít další informace, včetně telefonního čísla.

Podle rozhodnutí evropského komisaře pro hospodářskou soutěž Joaquína Almunii je to v pořádku, jak stojí v jeho pátečním vyhlášení. Facebook chce WhatsApp koupit za částku 15 miliard eur, což je pro představu třetina výdajů českého státního rozpočtu. Jedná se o největší akvizici v historii americké sociální sítě.

Facebook tento záměr oznámil letos v únoru, kvůli stížnostem ze strany aktivistů za právo na soukromí a telekomunikačních společností ale tuto koupi začala zkoumat Evropská komise. Obavy jsou ze spojení informací o 1,2 miliardě uživatelů Facebooku a 600 milionů lidí užívajících WhatsApp.

„Důkladně jsme ji prozkoumali a došli k závěru, že nebude poškozovat hospodářskou soutěž v tomto dynamickém a rostoucím sektoru,“ řekl komisař Almunia. „Spotřebitelé budou mít i nadále široký výběr komunikačních aplikací.“ Ve věci dalšího objemu dat pro cílenou online reklamu, který tímto krokem Facebook získá, se prý podle Komise trh nenaruší kvůli přítomnosti dalšího velkého hráče Googlu. 

Evropská komise zjevně nebrala věc na lehkou váhu – společnosti, které stížnost podaly, vyslechly hned dvakrát, jednou dokonce se sedmdesátistránkovým dotazníkem. Akvizici už v dubnu schválily americké protimonopolní úřady.

Kromě posílení pozice v odvětví sociálních sítí a prodeji dat Facebook získá s koupí WhatsApp ještě významné postavení na poli komunikačních sítí. Hlavním protiargumentem Evropské komise podle pátečního prohlášení je, že jednotlivé služby nemají navzájem tak velký přesah a jejich uživatelé je používají odděleně. Navíc na trhu existují alternativy jako Vibe, Google Hangouts nebo Line.

WhatsApp je hit

Počet uživatelů používajících aplikaci WhatsApp v poslední době rapidně roste. Letos se do ní každý den registroval alespoň milion lidí. Díky tomu je služba výnosná, i když je používání první rok zadarmo a každý další stojí 99 amerických centů. Ta na základě internetového připojení umožňuje uživatelům posílat zprávy mezi smartphony.  

Podle analytické společnosti Ovum objem tohoto trhu v minulém roce dosáhl 120 milionů dolarů. Telekomunikační firmy na celém světě kvůli tomu měly podle stejné analýzy přijít na SMSkách o 32 miliard dolarů. K tomu navíc WhatsApp plánuje zavést i telefonické služby. Koupě WhatsApp není první velkou akvizicí ze strany Facebooku. Před dvěma lety už koupil sociální síť Instagram za jednu miliardu dolarů.

Autor: Jan Pavec