Evropští poslanci mají dostávat jednotnou mzdu

Ve stínu ratifikace evropské ústavní smlouvy probíhá v Evropském parlamentu iniciativa sjednotit mzdy poslanců na 7.000 eur, tedy zhruba 210.000 korun měsíčně.

Návrh pochází z dílny lucemburského předsednictví a není kolem něho příliš mnoho povyku. Ve středu o něm jednali velvyslanci při EU (COREPER), včera Rada ministrů vnitra a spravedlnosti. Právní výbor Evropského parlamentu by se jím měl zabývat 6. nebo 15. června 2005.

Poslanci Evropského parlamentu jsou dosud odměňováni stejně jako poslanci národních parlamentů. Nejvíce dnes dostávají italští poslanci, více než 12.400 eur měsíčně, nejméně naopak maďarští poslanci, pouze 840 eur měsíčně. Čeští poslanci si přijdou na 1.300 eur měsíčně a jsou v pomyslné tabulce příjmů poslanců čtvrtí od konce. Méně berou jen Litevci, Slováci a zmínění Maďaři.

Nový návrh počítá se sjednocením příjmů poslanců EP na 7.000 eur měsíčně. Výdaje za dopravu by byly hrazeny pouze ve skutečné výši a nikoliv paušální platbou jako doposud. Každý poslanec by dostával ještě měsíční paušál 3.785 eur na provoz své kanceláře. Důchody bývalým poslancům v penzijním věku (pokud jim bude více než 63 let) by jim měly být napříště placeny z rozpočtu Evropského parlamentu. Ze svých příjmů by měli poslanci platit velice nízké daně, ty však mohou být na přání státu původy zvýšeny na běžnou národní úroveň.

Poslanec EP Hans-Peter Martin nový návrh velice vítá. Ve své předvolební kampani se vyslovoval proti vysokým paušálním platbám poslancům na cestovní výlohy a na vedení sekretariátu. Přesto považuje ustanovení ohledně zdravotní péče poslanců EP a penzijního návrhu za skandální.