Evropští nacionalisté před eurovolbami spojují své síly

© Italská vláda

Evropské nacionalistické a protiimigrační strany před květnovými eurovolbami chtějí spojit své síly a po volbách vytvořit společnou frakci. Řekli to po dnešním společném setkání v Miláně, na které je pozval Matteo Salvini.

Šéf Ligy a italský vicepremiér Matteo Salvini se v Miláně sešel se zástupci euroskeptické Alternativy pro Německo, konzervativní Strany Finů a pravicové Dánské lidové strany. Na setkání spolu představitelé jednali o společném postupu před eurovolbami.

„Chceme Evropskou unii a Evropský parlament reformovat, aniž bychom je zničili,“ řekl dnes v Miláně novinářům spolupředseda AfD Jörg Meuthen a dodal, že chtějí přinést radikální změnu.

Strany by po volbách chtěly v Evropském parlamentu zformovat společnou frakci s názvem Evropská aliance pro lidi a národy složenou nejméně z deseti politických stran, které jsou nyní v jiných skupinách, sdělil dále novinářům Meuthen.

Klíč k eurovolbám #3: Rozložení sil v Evropském parlamentu

Květnové volby do Evropského parlamentu se blíží. Jak se v nich zorientovat? Připravili jsme pro vás sérii stručných „klíčů“. Třetí z nich se soustředí na současné politické rozložení sil uvnitř Parlamentu.

„Chceme se stát přední evropskou frakcí, tou nejpočetnější,“ doplnil Salvini. Ten podle agentur pozval zástupce nacionalistických stran ze dvou desítek evropských zemí. Pro zaneprázdněnost účast odřekla předsedkyně francouzského krajně pravicového a euroskeptického Národního sdružení (bývalé Národní fronty) Marine Le Penová. Salvini se ale s Le Penovou setkal už v pátek.

S předsedou italské Ligy sympatizuje například i maďarský premiér Viktor Orbán. Zástupci jeho strany Fidesz se ale dnešní schůzky v Miláně nezúčastnili. Evropská lidová strana (EPP), nejsilnější frakce v Evropském parlamentu totiž v březnu pozastavila maďarské vládní straně členství kvůli údajnému porušování zásad právního státu v Maďarsku. Podle médií se nyní maďarský premiér zřejmě drží zpátky.

Je dobře, že jsme Orbána nevyloučili. Jeho kritika Junckera je oprávněná, míní Bělobrádek

Největší evropská politická strana se ve středu v podvečer odhodlala udělat úkrok stranou. Maďarský Fidesz ze svých řad evropští lidovci nevyloučili, usmíření s premiérem Viktorem Orbánem se ale nekoná.

Salvini rovněž oznámil, že členem plánované Evropské aliance pro lidi a národy bude i francouzské Národní sdružení. Zatím ale není jasné, zda v ní zasednou i dvě nejsilnější konzervativní strany ze střední Evropy – polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) a maďarský Fidesz. Uvedla to agentura Reuters.

Pozvánku na zahájení kampaně Ligy dostalo i české hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Jeho předseda Tomio Okamura ani místopředseda Radim Fiala se ale akce nemohli zúčastnit, protože mají dlouhodobě naplánovaný jiný program, který nebylo možné přeložit, řekl minulý týden ČTK Okamura.

Salvini by podle něj ale měl poslat zdravici na plánovaný pražský mítink SPD před evropskými volbami na konci dubna. Do České republiky zavítá v nadcházejících týdnech podle serveru Euronews i Le Penová, která navštíví také Belgii a Slovensko.

Ideovým základem spojenectví evropských nacionalistických stran je návrat pravomocí z rukou evropských institucí zpět jednotlivým členským státům a touha reformovat Unii. Neshodnou se ale například ve věci sociální politiky a v ekonomických otázkách.

Osu Paříž-Berlín nahraďme italsko-polskou alternativou, vyzývá Salvini

Italský krajně-pravicový ministr vnitra Matteo Salvini ve středu prohlásil, že populisté z Itálie a Polska by měli inspirovat „evropské jaro“, které by před evropskými volbami v květnu nahradilo středo-pravicový vliv Německa a Francie.

Zatímco německá AfD prosazuje svobodu trhu, francouzské Národní sdružení je pro protekcionismus. Italská Liga a polský PiS se odvolávají na křesťanské základy, kdežto Národního sdružení prosazuje oddělení církve a státu po francouzském vzoru.

Salvini navázal spolupráci s Le Penovou už minulý rok, když představili možnou společnou koalici pro eurovolby s názvem Fronta svobody. Předseda Ligy tehdy uvedl, že on a Le Pen mají stejné představy o Evropě a boji proti migraci.

O spojení evropských nacionalistických a populistických stran se také pokoušel bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon. Jeho snahy se však nesetkaly s úspěchem.

Le Penová a Salvini spojili síly. Vzniká krajně pravicová Fronta svobody

Koalice evropských populistických stran nechce bojovat proti Evropě, ale proti EU. Alespoň to tvrdí její hlavní představitelka.