Evropský zákaz mentolových cigaret: Polsko chystá stížnost k Soudnímu dvoru EU

zdroj: Shutterstock; autor: Concept Photo

Dva měsíce po dojednání evropské tabákové směrnice se Polsko chystá podat stížnost k Soudnímu dvoru EU kvůli zákazu mentolových cigaret. Obává se totiž dopadů směrnice na svou ekonomiku. Legislativa se podle polského ministerstva hospodářství zakládá na špatném právním základě.

Polsko se pokusí zablokovat evropský zákaz prodeje mentolových cigaret. Obrátí se kvůli tomu na Soudní dvůr EU, informoval minulý týden polský deník Puls Biznesu.

Prodej ochucených cigaret, včetně těch mentolových, zakazuje nová tabáková směrnice EU, kterou evropské instituce finálně dojednaly na začátku roku.  

Směrnici musí členské země do svých právních řádů převzít do května roku 2016. Konkrétně pro mentolové tabákové výrobky ale platí výjimka – na evropském vnitřním trhu končí až od roku 2020.

Špatný právní základ

Právě mentol se stal během vyjednávání jednou z hlavních sporných otázek, protože v řadě zemí je tato příchuť oblíbená.

Platí to i pro Česko a právě Polsko, kde tvoří mentolové cigarety asi 18 % spotřeby. Polsko je jedním z největších producentů tabákových výrobků v EU. Proto se obává, že směrnice negativně ovlivní jeho ekonomiku. O podání žádosti požádalo ministerstvo hospodářství.

„Polská vláda chce dokázat, že tabáková směrnice se zakládá na špatném právním základě,“ citoval deník svůj nejmenovaný zdroj. Podle jeho informací chce Polsko připravit svou stížnost k nejvyššímu evropskému soudu ještě do evropských voleb.

Podle polského ministerstva hospodářství směrnice porušuje zásadu proporcionality a subsidiarity.

Proporcionalita a subsidiarita

Cílem směrnice je snížit počet kuřáků, zejména mezi mladými lidmi. Podle ministerstva ale budou negativní ekonomické dopady na producentské země výraznější, než pozitivní přínosy pro veřejné zdraví.

Podle principu subsidiarity se má rozhodování o veřejných záležitostech odehrávat na co nejnižším stupni veřejné správy. A to podle Polska o směrnici neplatí.

Legislativa prý neodpovídá ani Smlouvě o fungování EU, podle níž nemůže EU v této oblasti harmonizovat předpisy členských zemí.

To jsou výtky, které se objevovaly už v průběhu projednávání směrnice a na které mimo jiné upozorňoval tabákový průmysl. Podle Evropské komise i zastánců směrnice je ale legislativa z právního hlediska v pořádku (podrobnější souvislosti zde).

Autor: Adéla Denková/EurActiv.sk