Trh s elektřinou v EU se změní, Česko v něm chce jádro

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek; zdroj: www.mladek.eu

Konec se zvýhodněním obnovitelných zdrojů a rovné podmínky pro jadernou energetiku. Tak si Česko představuje nový model trhu s elektřinou, který se v EU začíná připravovat. Budoucnost energetiky patří decentralizaci, zásadní roli bude hrát skladování energie. Na to reaguje i ČEZ, který sleduje nejen vývoj v Bruselu, ale také v sousedním Německu, které přišlo s vlastním návrhem pro budoucí fungování trhu.

Česko chce, aby se EU vydala směrem k jednomu trhu s elektřinou, který nebude poskytovat speciální podmínky obnovitelným zdrojům a nebude pracovat s takzvanými kapacitními mechanismy (vysvětlení jejich principu najdete zde).

Na mezinárodní konferenci International Energy Club v Ostravě to minulý týden řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Už jste četli náš PŘEHLED k „letnímu balíčku“ pro energetickou unii?

Takzvaný energy-only market zahrnuje vedle samotného obchodu s elektřinou pouze regulační a podpůrné služby.   

„Jediným způsobem, jak toho dosáhnout, je systematicky pracovat na odstranění tržních distorzí. Mezi ně patří zejména rozsáhlá podpůrná národní schémata pro určité technologie, kapacitní mechanismy, diskriminační přístup k síti, cenové stropy a chybějící nebo nedostatečná odpovědnost za odchylky,“ uvedl ministr.

Klíč: integrace OZE

To je pozice, kterou chce Česko prosazovat během začínajících debat o budoucí podobě trhu s elektřinou v EU. V polovině července představila Evropská unie konzultační materiál, na základě kterého příští rok vytvoří legislativní návrh.

Cílem procesu bude především lepší integrace obnovitelných zdrojů energie (OZE) do trhu. Podle Mládka je to možné zejména s malými a decentralizovanými zdroji, jejichž rozvoj chce vláda podporovat.  Finanční pomoc státu má ale podle něj přijít na řadu vždy až jako poslední.

„Dlouhodobou pozicí České republiky zůstává názor, že investice do energetického sektoru by měl v první řadě zabezpečit fungující trh. Státní pomoc by měla nastoupit až jako poslední instance v případě jeho selhání,“ tvrdí Mládek.

Samotné Česko podle něj udělalo výrazný krok k funkčnímu trhu s elektřinou, když vloni upravilo systém podpory OZE s cílem minimalizovat negativní dopady na trh.

„K ještě lepší integraci OZE a posílení role zákazníků na trhu byl březnu 2015 vypracován národní akční plán pro chytré sítě. Ten zároveň reaguje na širší celosvětový vývoj, kdy se budou stále více prosazovat alternativní způsoby skladování energie,“ dodal ministr.

ČEZ: decentralizace přichází

Energetika se skutečně mění, přidal se generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš, který připomněl, že firma například nedávno vstoupila do německého výrobce bateriových úložišť Sonnenbatterie.

„V budoucnu se bude elektřina vyrábět ve větším počtu menších jednotek a lidé budou částečně fungovat jako samovýrobci. Budou zapotřebí nová řešení pro skladování energie a pro řízení distribuční soustavy. Budou přicházet nová technická řešení i nové obchodní modely,“ řekl během svého projevu na konferenci.

EU na vývoj reaguje i tím, že na zítřejší neformální setkání ministrů pro energetiku byl pozván generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk. Jeho firma letos v květnu způsobila rozruch, když představila právě baterie pro skladování energie v domácnostech.  

A co jádro?

Pro bezpečnost energetické soustavy jsou však podle ministra Mládka potřebné i velké, stabilní a bezemisní zdroje. To v českém překladu znamená jádro. Pro jeho rozvoj přijala vláda letos v červnu národní akční plán.

Beneš: „Podmínky ČR jsou německou koncepcí významně ovlivněny.“

„Jádro dovoluje v našich geografických podmínkách vyrábět nízkoemisní elektřinu bez zvyšování dovozní závislosti a za přijatelných cenových podmínek,“ myslí si Mládek. Podobně to vidí Slovensko, které stejně jako Česká republika trvá na zachování práva členských zemí na rozhodování o vlastním energetickém mixu a rovném přístupu ke všech nízkouhlíkovým technologiím.

„Rozvoj bezpečného využívání jaderné energie je jedním z předpokladů pro přechod k nízkouhlíkové ekonomice a tento fakt by měla EU náležitě zohlednit,“ řekl na konferenci státní tajemník slovenského ministerstva hospodářství Miroslav Obert.

Slovensko tak prý bude zajímat, jaké bude mít návrh nového designu trhu s elektřinou na využití jaderné energie dopady. Vedle toho považuje za důležité, aby nový model přispěl ke snížení cen a nákladů na elektřinu. To je prioritou i pro Česko.

Pohled do Německa

Vedle toho by ovšem mělo české energetiky zajímat, jak se vyvíjí debata v Německu. „Podmínky České republiky jsou německou energetickou koncepcí významně ovlivněny,“ připomněl Beneš.

„Proto se ČEZ zapojil do veřejné diskuze o takzvané německé Bílé knize pro nový trh s elektřinou,“ dodal.  

Firmu bude například zajímat, jestli se Německo nebo další země vydají cestou kapacitních trhů. Pokud ano, bude mít společnost zájem na tom, aby byly zavedeny pro celý region. Znamenalo by to totiž, že v případě potřeby by česká exportní elektřina našla v Německu snazší uplatnění.

Autor: Adéla Denková

Článek vznikl v rámci mediálního partnerství EurActivu na mezinárodní konferenci International Energy Club, kterou pořádá poradenská společnost DDeM.