Prezident EU – a co pak? Van Rompuy chce učit budoucí evropské elity

zdroj: Shutterstock; autor: Mark III Photonics

Aktuální summit EU je prvním, který probíhá pod vedením nového stálého předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Jeho předchůdce Herman Van Rompuy teď bude vyučovat na „evropské škole“ College of Europe, která má připravovat budoucí evropské politiky, úředníky a diplomaty. Studují tam i Češi.

První politik ze zemí bývalého socialistického bloku na tak vysoké pozici v evropských institucích, úspěch Polska, uznání významu střední Evropy – to jsou pojmy, které se pojí s první výměnou na postu stálého předsedy Evropské rady.

„Evropským prezidentem“ se 1. prosince stal bývalý polský premiér Donald Tusk, který dnes v Bruselu poprvé v této funkci předsedá summitu EU. Co se ale stane s jeho předchůdcem, Belgičanem Hermanem Van Rompuyem?

Někdejší belgický premiér si zatím nemusí v 67 letech se svou existencí dělat příliš velkou hlavu. Až do prosince 2017 má podle informací britského tisku dostávat „důchod“ ve výši 55 procent svého „prezidentského“ platu, v přepočtu tedy více než čtyři a půl milionu korun ročně. Pak se jeho důchod sníží na částku 1,8 milionu (v přepočtu na koruny) ročně.

Škola pro Evropu

Van Rompuy ovšem nechce zahálet. V příštím roce se chystá začít vyučovat na univerzitě Louvain-la-Neuve v belgické Lovani. Má také vyučovat předmět zaměřený na řízení EU na „evropské škole“ College of Europe.

Ta byla založena v roce 1949 významnými evropskými osobnostmi, mezi které patřil Winston Churchill nebo první předseda Evropského parlamentu Paul-Henri Spaak. Během postgraduálního studia se na ní mají na své budoucí působení v evropských i národních institucích připravovat právníci, úředníci, politici nebo diplomaté.  

Financuje ji především EU a belgická a polská vláda, ale také řada dalších členských zemí Unie včetně Česka.

Spolužáci premiéři

Pro budoucí evropskou elitu je to podle deníku Times podobně důležitá škola, jakou je pro budoucí americké byznysmeny Harvard Business School. Mezi její absolventy patří současná dánská premiérka Helle Thorning-Schmidtová, její finský protějšek Alexander Stubb nebo britský vicepremiér Nick Clegg.

Hlavní sídlo má univerzita v belgických Bruggách. V roce 1993 ale byla z iniciativy polské vlády založena také pobočka v Natolinu na okraji Varšavy. Měla to být reakce na úsilí střední Evropy, která se po období komunistické vlády snažila o „návrat do Evropy“.

Studenti ze střední Evropy ale mohou studovat i přímo v Belgii a ze školy každoročně vychází i několik českých absolventů. Jedním z nich je i lobbista Ivan Hodač, který je dlouhodobě považován za jednoho z nejvlivnější Čechů v Bruselu.

V současné době na College of Europe v Bruggách studuje podle informací EurActivu jedna česká studentka a jedna, která uvádí národnost českou a slovenskou. V polském Natolinu pak studují dvě Češky.

Autor: Adéla Denková