Evropský parlament uspořádal slyšení o ochraně práv dětí

Evropští poslanci pozvali do Evropského parlamentu zástupce evropských i mezinárodních institucí k diskusi o efektivní ochraně práv dítěte. Setkání proběhlo v úterý 17. dubna.

Diskusi spolupořádal Výbor pro občanské svobody a dalších sedm výborů Evropského parlamentu. Měla za cíl pomoci parlamentu připravit odpověď na komuniké Evropské komise “Směrem ke strategii EU o právech dítěte”. Všechny členské státy totiž sice podepsaly úmluvu OSN o právech dítěte, nicméně ve smlouvách o EU není o dětech ani zmínka. Sociálnědemokratická europoslankyně Glenys Kinnock z Velké Británie k tomu řekla: “Děti nejsou nějakým doplňkem – mají svá práva, ale v politice jsou často bezmocné, nemají svůj hlas a nikdo se s nimi nebaví.”

Zástupkyně UNICEF Marta Santos Pais upozornila na to, že největšími hraozbami pro děti na celém světě zůstává chudoba a násilí. Dále poznamenala, že dokonce i v EU jsou děti vystaveny těmto útrapám. Týká se to hlavně Rumunska a Bulharska, kde jsou děti dvakrát častěji oběťmi chudoby než dospělí.

Místopředseda Komise Franco Frattini uznal, že Unie potřebuje “globální strategii” k řešení problémů, které se týkají dětí. Evropská unie v rámci své nové iniciativy v této oblasti navrhuje nová opatření. Mezi ně bude patřit: zavedení jednotného telefoního čísla pro ztracené a unesené děti, šíření informací o dětských právech v dětem srozumitelném jazyce, posílení aktivní role EU v mezinárodních fórech o právech dítěte.

Komise spolu s německým předsednictvím také uspořádá historický první Evropské fórum o dětským právech. Mělo by se konat 4.června v Berlíně.