Evropský parlament udělil speciální ocenění českým projektům, které vzdělávají mladé lidi

© European Parliament

Projekty Paměť národa a Pražský studentský summit dnes převzaly Cenu evropského občana.

Dvě české neziskové organizace získaly ocenění od Evropského parlamentu. Podílejí se totiž na lepším vzájemném porozumění v EU a na bližší integraci Evropanů i členských států.

Jako první převzala Cenu evropského občana organizace Post Bellum, která zaznamenává vzpomínky pamětníků 20. století a stojí za projektem Paměť národa. Jedná se o nejrozsáhlejší veřejně přístupný archiv orální historie v Evropě. Obsahuje osobní svědectví z období druhé světové války a totalitních režimů v audio či audiovizuální podobě, včetně fotografií, deníků a dalších archivních materiálů.

„Cena pro Post Bellum je cena pro lidi, kteří usilují o to, aby mladá generace měla svědectví lidí, kteří ještě zažili fašismus komunismus na své vlastní kůži. Umí to podat způsobem, který chytá za srdce,“ uvedla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, EPP), která Post Bellum nominovala a předávání Ceny evropského občana se osobně zúčastnila.

„Post Bellum nám pomáhá pochopit naši historii, a také naše společné evropské kořeny. Propojuje minulost se současností a varuje před zapomněním. Každé zaznamenané svědectví je obranou lidskosti, lidské důstojnosti a solidarity,“ uvedla europoslankyně.

Sbírka svědectví však není jedinou aktivitou organizace. Pořádá také zážitkové workshopy a rozsáhlý vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů.

Události ze srpna 1968 mají přesah do současnosti, upozornili účastníci konference v Bruselu

V Evropském parlamentu dnes na iniciativu českého eurposlance Jaromíra Štětiny probíhala konference k připomínce 50. výročí okupace Československa. Události ze srpna 1968 připomíná i výstava dobových fotografií Ladislava Bielika na chodbách europarlamentu.

„Mám obavy, že sbírka na webu Paměť národa může zůstat v jakémsi virtuálním prostoru uzavřená pro pár historiků a badatelů, a pro většinu naší společnosti se začnou ty příběhy postupně vytrácet,“ uvedl zakladatel organizace Mikuláš Kroupa.

„Jednou z cest, jak udržet vzpomínku, je hledat nové technologie a způsoby, jak ty příběhy vyprávět,“ dodal Kroupa a hned vzápětí upozornil, v ČR chybí muzeum, které by moderním způsobem příběhy lidí připomínalo a reflektovalo.

Mladí lidé se učí být ve společnosti aktivní

Druhé ocenění převzala Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) za svůj projekt Pražský studentský summit. Díky Summitu mají mladí lidé příležitost rozšiřovat si své znalosti a schopnosti, mohou se aktivně zapojovat do občanské společnosti, zlepšují si svůj projev a orientaci v mezinárodním politickém dění.

„Podle mě má obrovský smysl podporovat mladé, zvláště ty, kteří se snaží, pracují na sobě a zajímají se o dění okolo sebe. Nominovat proto Pražský studentský summit pro mě bylo ctí i jasnou volbou,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP), který cenu předával.

Hlavní vzdělávací metodou Pražského studentského summitu je simulace činnosti mezinárodních organizací. Při nich si mladí lidé vyzkouší debaty, psaní podkladových materiálů a vyjednávání o důležitých tématech.

„Učíte lidi diskutovat,“ prohlásil Zdechovský směrem k organizátorům Pražského studentského summitu. Právě diskuse je dle jeho slov základem demokracie. S tím souhlasí i ředitelka Asociace pro mezinárodní otázky Vlaďka Mušálková, která cenu  převzala společně s koordinátorem Pražského studentského summitu Františkem Novotným.

„Hlavním cílem našeho projektu je, aby mladá generace byla aktivní, sebevědomá a zajímala se o svět kolem sebe. Taková občanská společnost zajistí budoucnost, prosperitu a demokracii naší zemi,“ uvedla Mušálková.

„Projekt připravuje více než šedesát dobrovolníků ve svém volném čase,“ zdůraznil koordinátor Pražského studentského summitu František Novotný.

Cena se uděluje po celé Evropě

Cenu evropského občana – CIVI EUROPAEO PRAEMIUM – uděluje Evropský parlament od roku 2008. Získat ji mohou jednotlivci, skupiny, sdružení nebo organizace.

Letos získalo ocenění celkem 50 občanů a organizací z 26 členských států EU.

V loňském roce získali ocenění za ČR dva nominovaní – humanitární organizace Charita ČR a mobilní hospic Strom života.