Europoslanci vystavili stopku dvěma kandidátům na komisaře. Dle očekávání jde o Rumunku a Maďara

[© European Union, 2019]

Eurokomisaři navržení Rumunskem a Maďarskem dnes neprošli hlasováním právního výboru Evropského parlamentu (JURI), který hodnotil jejich finanční záznamy a možné střety zájmů.

ČTK to potvrdily parlamentní zdroje. Kandidatura Rovany Plumbové a Lászlóa Trócsányiho je tak nyní pozastavena a nemohou se zúčastnit slyšení ve výborech plánovaných na příští týden. Dalších 24 členů Komise podle informací ČTK souhlas výboru JURI získalo.

Navržená rumunská komisařka pro dopravu nedokázala podle mínění většiny členů výboru obhájit, proč v majetkové bilanci předložené EP zamlčela dva úvěry v celkové hodnotě téměř milionu eur (26 milionů korun). Poslanci nebyli spokojeni ani s tím, jak vysvětlila původ peněz, které věnovala své sociálnědemokratické straně pro volební kampaň. Deset poslanců tak hlasovalo podle informací EURACTIV.com proti kandidatuře Plumbové, šesti ji podpořilo a dva se zdrželi.

Její maďarský kolega László Trócsányi, který by měl mít na starosti sousedskou politiku a rozšíření EU, zase nedokázal výboru vysvětlit, jak moc je právní kancelář, kterou založil před více než čtvrtstoletím, napojena na vládu Viktora Orbána.

Část kandidátů na komisaře zatím neprošla prvním testem europarlamentu kvůli majetkovým poměrům

Ne všichni kandidáti na komisaře prošli hladce prvním kolečkem hodnocení Evropského parlamentu. Důvodem jsou nejasnosti kolem majetkových poměrů a potenciální střet zájmů. Problémy má hlavně Rumunka a Maďar, ale také Polák nebo Rakušan.

Nevhodní kandidáti

Většina poslanců proto hlasovala proti udělení souhlasu, který navržení eurokomisaři potřebují, aby se mohli zúčastnit slyšení ve výborech příslušných k jejich portfoliům. Pokud se obě země chtějí vyhnout možným dalším problémům při schvalování obou politiků, mohou navrhnout náhradní kandidáty.

Plumbová čelila v EP odporu i kvůli dalším věcem. Někteří poslanci ji považují za spolupracovnici ještě nedávno nejmocnějšího muže rumunské politiky Livia Dragney, který byl odsouzen ke třem a půl roku vězení za podplácení a zneužívání pravomocí. Část rumunských europoslanců už proto vyhlásila, že se pokusí jejímu schválení zabránit.

Pro Trócsányiho zase byla obtíží údajná loajalita k maďarskému premiérovi, jehož vládnutí část levicových či liberálních europoslanců považuje za nedemokratické.

Nová Komise má své mouchy. Europoslanci si posvítí zejména na Rumunku nebo Poláka

Tým pod vedení von der Leyenové čeká v následujících týdnech zkouška. Kandidáti na evropské komisaře musí absolvovat slyšení ve výborech Evropského parlamentu. Europoslanci se jich během tříhodinového „grilování“ mohou zeptat téměř na cokoli – od jejich plánů a vizí až po kostlivce ukryté ve skříních.

 

Mluvčí Komise Mina Andreevová novinářům řekla, že nesouhlas neznamená, že by státy nutně musely navrhnout náhradníky. „V současnosti to znamená, že je celá procedura (jejich schvalování) pozastavena,“ sdělila mluvčí.

Výbor JURI nyní zašle předsedkyni Komise Ursule von der Leyenové dopis, v nímž jí svůj nesouhlas oznámí, a další krok bude na šéfce Komise. Obě země však rovnou mohou navrhnout náhradní kandidáty, pokud se chtějí vyhnout možným dalším problémům při schvalování obou politiků.

Zatímco Rumunsko má v záloze ještě dva potenciální kandidáty, bývalou europoslankyni Ramonu Mănescuovou a stálou zástupkyni při EU Luminiţu Odobescuovou, Maďarsko zatím žádného dalšího kandidáta v rukávu nemá.