Evropský parlament drží klíč ke schvalování českých operačních programů

zdroj: ShutterStock.

Europoslanci, kteří se dnes v Bruselu scházejí na plenárním zasedání, budou schvalovat změny ve víceletém rozpočtu EU, jež jsou důležité pro odstartování schvalování operačních programů včetně českých. Podle zjištění EurActivu by se v první fází mohly zelené dočkat nejpřipravenější české operační programy, mezi které patří Zaměstnanost, Životní prostředí, Doprava, Výzkum, vývoj a vzdělávání nebo Rybářství. Další programy by měly následovat.

Nové sedmileté období, v jehož rámci mohou žadatelé ze členských států čerpat prostředky na své projekty, odstartovalo již v roce 2014. Potřebná legislativa však byla schválena až koncem roku 2013 a zpoždění nabralo i schvalování operačních programů. Na konci loňského roku Komise odklepla pouze 39 % programů, tedy 252 programů z celé EU, a další schvalování odložila.

AKTUALIZACE: Evropský parlament změny schválil.

Česká republika je z celé osmadvacítky jedinou zemí, která se dosud nemůže pochlubit žádným přijatým operačním programem. Hlasování v Evropském parlamentu, které proběhne dnes na plenárním zasedání v Bruselu a které se bude týkat úprav ve víceletém rozpočtu EU, proto bedlivě sleduje.

Podle nedávného vyjádření českého premiéra Bohuslava Sobotky a komisařky pro regionální rozvoj Coriny Cretuové by totiž bezprostředně poté mohla následovat zelená pro první nejpřipravenější programy. Jak se redakci podařilo zjistit, s velkou pravděpodobností by se mohlo jednat o OP Zaměstnanost, OP Životní prostředí, OP Doprava či OP Výzkum, vývoj a vzdělávání a OP Rybářství. Schválených programů však může být v první fázi i více.

Revize víceletého finančního rámce se týká celkem tří stovek operačních programů. Jedná se o programy, které kvůli ladění podoby zatím nedostaly od Evropské komise zelenou. Změny v rozpočtu jsou nutné proto, aby tyto programy nepřišly o zatím nevyužité prostředky. 

„Evropské strukturální fondy hrají v investiční politice Unie a jednotlivých států nezastupitelnou úlohu. Proto považuji za nesmírně důležité v souladu s postupem Rady udělit souhlas s návrhem nařízení tak, aby byly všechny zdroje využívány co nejdříve a co nejúčinněji. Sama jej během hlasování z výše uvedených důvodů podpořím,“ napsala redakci česká europoslankyně Olga Sehnalová (S&D).

O změny v minulosti požádala Evropská komise a revizi rozpočtu EU již neformálně jednohlasně odsouhlasila Rada ministrů EU. Parlament může text Rady přijmout nebo zamítnout jako celek.

V programovém období 2014-2020 může Česká republika vyčerpat téměř 24 miliard eur (v přepočtu zhruba 650 miliard korun).

Autor: Lucie Bednárová