Ruský velvyslanec při EU: Evropské výhrůžky vůči Rusku nejsou moc působivé

Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Franziska Kafka

Evropská rada se zítra (6. března) schází v Bruselu a bude jednat o situaci na Ukrajině. EU uvažuje o cílených opatřeních vůči Rusku. Mohla by prý například zmrazit rozhovory o vízové liberalizaci, která pro Rusy představuje důležité téma. Podle ruského velvyslance při EU Vladimira Čižova, ale plánovaná opatření nejsou „příliš působivá“. Popřel také, že by Krym obsazovali ruští vojáci.

Pokud Evropská unie uvalí na Rusko kvůli intervenci na Ukrajině nějaké sankce, měla by počítat s tím, že se jí to může vrátit. To naznačil na své včerejší (4. března) tiskové konferenci ruský prezident Vladimir Putin.

„Není to hrozba, je to spíše přátelská rada,“ okomentoval to v rozhovoru s bruselskou redakcí EurActivu ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov. Připomněl, že Evropská unie a Rusko jsou blízcí obchodní partneři. Hospodářské vazby podle něj znamenají vzájemnou závislost.

„Takoví partneři na sebe spoléhají v řadě oblastí. Například naše obchodní výměna, pokud to řeknu jednoduše, činí jednu miliardu eur denně,“ řekl. „A to je číslo, o němž je dobré uvažovat před přijetím jakýchkoliv omezení,“ dodal.  

Málo působivé

O možných cílených opatřeních vůči Rusku jednali ministři zahraničí EU v pondělí. Shodli se, že k nim bude potřeba přistoupit, pokud se neuklidní situace na Krymu, který obsadili ruští vojáci.

Podle Čižova se ale kroky, o kterých EU uvažuje, nedají považovat za „příliš působivé“. „Dokonce bych řekl, že jsou zdrženlivější než rétorika, která je provázela,“ prohlásil velvyslanec.

Například zmražení rozhovorů o vízové liberalizaci by se prý Ruska příliš nedotklo. Proces vyjednávání se totiž zastavil už dříve a podle Čižova nikam nevede. Podobné je to prý s jednáním o nové smlouvě o partnerství a spolupráci, která by měla nahradit tu aktuální z roku 1994.

G8 bez Ruska

Rusko prý ani příliš netrápí zrušený summit skupiny G8 (7 nejvyspělejších států světa plus Rusko), který se měl konat v červnu v Soči. A pokud se skupina rozpadne, nebude to prý žádná tragédie. „Její agenda byla do značné míry převzata skupinou G20,“ řekl Čižov.

„A víte, můj osobní názor je takový, že pro Rusko jsou události na Ukrajině důležitější, než co se stane se summitem G8,“ dodal.

Vypadají profesionálně

Čižov také, podobně jako ruský prezident, popřel, že vojáci, kteří obsadili vojenské základny na poloostrově Krym, jsou příslušníci ruské armády. Rusko tvrdí, že jde o členy krymské domobrany, ačkoliv experti se shodují v tom, že musí jít o ruské vojenské profesionály.

„Víte, na Ukrajině je ruská námořní základna, už od 18. století. A mnoho bývalých námořníků a vojáků zůstává žít na Krymu. Takže mohou vypadat profesionálně,“ komentoval to velvyslanec.

Autor: Adéla Denková/EurActiv.com