Evropské banky ani podniky by kvůli koronaviru neměly vyplácet dividendy a odkupovat akcie

[© Shutterstock/Lebid Volodymyr]

Francouzská vláda požádá firmy se státní účastí, aby teď nevyplácely dividendy. Uvedla to dnes ministryně práce Muriel Pénicaudová. Aby nevyplácely dividendy a neprováděly ani odkupy vlastních akcií, vyzvala ve čtvrtečním dopise banky Evropská bankovní federace (EBF), jejímž členem je i Česká bankovní asociace (ČBA). Firmy jsou teď pod značným tlakem kvůli koronavirové krizi a potřebují si udržet hotovost dostatečný kapitál pro časy očekávané hospodářské recese.

S výzvou francouzským podnikům, aby pozastavily výplatu dividend, už dříve vystoupily francouzské odbory. „Požádáme společnosti, ve kterých má stát podíl, včetně menšinového, aby nevyplácely dividendy, nebo alespoň ne jednotlivcům,“ řekla Pénicaudová televizi CNews TV. Francouzská vláda má podíly v mnoha firmách, včetně automobilky Renault a energetických společností, jako je EDF a Engie.

Některé francouzské firmy už oznámily rozhodnutí zrušit výplatu dividendy kvůli problémům, s nimiž se potýkají kvůli koronaviru. Je mezi nimi například výrobce letecké techniky Airbus či výrobce leteckých motorů a dalšího vybavení pro letadla Safran.

„EBF se domnívá, že v roce 2020 by banky zapsané na burze neměly vyplácet dividendy ani provádět odkupy akcií, aby byla zachována maximální ochrana kapitálu. O dividendové politice a jakémkoli rozdělování peněz budou bankovní rady rozhodovat na konci roku,“ uvedla EBF v dopise Evropské centrální bance (ECB) ze čtvrtečního večera.

Dnes vystoupila s výzvou k obezřetnosti směrem k evropským bankám také Evropská centrální banka (ECB). „Banky by měly být při rozhodování o dividendách opatrné a měly by předem zvažovat rizika, aby se vyhnuly situaci, kdy vzroste potřeba kapitálu,“ uvedla mluvčí ECB. Doporučení místním bankám zadržet dividendy vzápětí vydala také nizozemská centrální banka.

Další banky napříč Unií se přidávají

Rozhodnutí, že nevyplatí dividendu, ačkoli si ji vyplatit dovolit může, už dříve oznámila španělská Banco Santander.

Že se české banky, pojišťovny a penzijní společnosti zdrží jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit jejich odolnost, očekává podle svého sdělení i Česká národní banka. Finanční ústav Moneta Money Bank už minulý týden oznámil, že nevyplatí druhou část dividend za loňský.

Chorvatský finanční regulátor pak výplatu dividend ve čtvrtek rovnou zakázal pojišťovacím společnostem. Podle agentury HANFA rozhodnutí platí do 30. dubna 2021, ale může být i prodlouženo, pokud si to situace na trhu vyžádá.

Velké americké banky možná dividendy sníží spíše z politických než z finančních důvodů, poznamenala agentura Reuters. Tlak na ně bude velký, nebudou moci žádat o záchranné programy a zároveň vyplácet zisky akcionářům. Osm největších amerických bank v čele s JPMorgan Chase & Co zatím pozastavilo odkupy akcií, plány na zrušení dividend ale zatím neohlásily.

Rozhodnutí snížit nebo zrušit výplatu dividendy bývá pro firmy obtížné. Dividendy jsou totiž považovány za důkaz dobré finanční kondice firmy a kromě toho podporují loajalitu investorů, kteří akcie nakupují s vidinou zisku.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková je podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.