Evropská unie uvalila nové sankce na Irán

Evropská unie uvalila nové ekonomické sankce na Irán poté, co Írán odmítl nově navržený balíček ekonomických pobídek a pomoci západních expertů při rozvoji mírové jaderné technologie výměnou za zastavení obohacování uranu.

V rámci nových sankcí byla zmrazena zahraniční aktiva a kapitálové rezervy íránské banky Bank Melli, která byla spojená s íránským jaderným programem. Na nových sankcích se dohodla EU a USA během návštěvy amerického prezidenta George Bushe v Evropě. Jejich finální podobu dojednali ministři zahraničí minulý týden na svém pravidelném setkání v Lucemburku.

Ministři se na uvalení nových sankcí shodli poté, co ztroskotala jednání vedená Vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou. Solana předložil íránským představitelům nový balíček pobídek, na jehož podobě se na začátku června shodly Rusko, Čína, Velká Británie, Francie a Německo. Obsahoval mimo jiné nabídku na dodání jaderného paliva a technologickou pomoc při výstavbě lehkých jaderných reaktorů. Írán měl výměnou za to zastavit obohacování uranu.

Íránští představitelé však opětovně odmítli o této nabídce jednat s tím, že je íránský jaderný program využíván výhradně pro mírové účely a jeho hlavním cílem je zajistit energetickou soběstatčnost země. Íránský prezident Mahmud Ahmadínedžád minulý týden prohlásil: „Jaderná otázka je z našeho pohledu uzavřená.“

Nová opatření EU zostřují již uplatňované sankce OSN. Rada bezpečnosti OSN uvalila první vlnu sankcí na Írán kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu již v roce 2006. Rozšířené sankce, které bude nyní uplatňovat EU, zahrnují také zmrazení aktiv společností i jedinců, kteří jsou prokazatelně spojeni s íránským jaderným programem. Úplný seznam společností a osob, kterých se tato nová opatření budou týkat, bude zveřejněn dnes.