Evropská unie chce dialog mezi moldavskou vládou a opozicí

Zdroj: České předsednictví.

Topolánek navštívil Moldavsko, kde se sešel s vládou a s představiteli opozice. Obě strany vyzval k dialogu a přednesl návrh na zřízení mezinárodní vyšetřovací komise, která by se zabývala podvodnými okolnostmi nedávných voleb. Ústavní soud krátce na to potvrdil vítězství komunistů.

Předseda vlády v demisi, Mirek Topolánek, se včera, 22. dubna, jménem předsednictví EU sešel s moldavskou opozicí na půdě českého velvyslanectví v Kišiněvě a následně s premiérkou Zinaidou Greceanii a prezidentem Vladimírem Voroninem.

Tématem jednání bylo řešení politické krize vzniklé po parlamentních volbách, které se konaly na začátku měsíce. Opozice skládající se ze tří politických stran zastoupených v parlamentu – Liberální strana Moldavska, Liberální demokratická strana Moldavska a aliance Naše Moldavsko – neuznala výsledky voleb, v nichž asi 50 % voličů mělo údajně vyslovit podporu komunistům.

Místopředsedkyně Liberální strany Moldavska, Corina Fusu, se domnívá, že moldavské ministerstvo informací vyrábělo a distribuovalo falešné voličské seznamy, na nichž figurovala jména již dávno zesnulých lidí.

Nařčení opozice, že volby byly zfalšované, vyvolalo v hlavním městě násilné protesty, během nichž dokonce demonstranti pronikli do budovy moldavského parlamentu. Prezident Voronin ihned nařídil přepočítání hlasů, aby situaci v zemi uklidnil. Opozice se na přepočítání ale odmítla podílet, aby výsledky voleb nelegitimizovala. O výsledcích voleb bylo podle opozice rozhodnuto dlouho před jejich konáním.

Mirek Topolánek v Kišiněvě opozici vyzval, aby zasedla s vládou k jednacímu stolu. Podle Topolánka je důležité, aby dialog mimo jiné vedl k umožnění přístupu opozice do médií. Do jednání s vládou se opozici příliš nechce. „EU nás vyzývá k dialogu s komunistickou vládou. Ale my nechceme dialog se stranou, která manipuluje volbami,“ vyjádřila se Corina Fusu.

Odstupující premiér Topolánek si postěžoval, že vůle k dialogu existuje, ale zatím prý jen verbálně. Komunistický prezident Voronin výzvu Evropské unie uvítal. Řekl, že v současné době je nejdůležitější dospět k národní shodě a krizovou situaci vyřešit.

Topolánek jménem Evropské unie navrhl zřízení mezinárodní vyšetřovací komise, která by se volebními podvody zabývala. Návrh však zazněl jen několik hodin předtím, než moldavský ústavní soud vítězství komunistů potvrdil. Odchylky od původního součtu jsou prý minimální.

Komunisté tedy ve volbách získali 60 křesel v 101členném parlamentu. Ke zvolení nového prezidenta v červnu jim chybí pouhý jeden hlas. Voronin již potřetí kandidovat na prezidenta nemůže.