Evropská komise vyhrála boj o povolenky, seznam odvětví se krátit nebude

zdroj: Pixabay.com; autor: Emilian Robert Vicol

Miliardové škody mohla českému průmyslu napáchat bitva, jež se odehrála v temných zákoutích bruselských institucí. Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu jen těsnou většinou čtyř hlasů odmítl návrh části europoslanců vrátit Evropské komisi ke zkrácení seznam průmyslových odvětví, jež mají v letech 2015 až 2019 nárok na bezplatné emisní povolenky. Komise tak měla dostat za vyučenou.

Pro vrácení seznamu hlasoval také europoslanec Pavel Poc (ČSSD). „Komise musí provést analýzu dopadů. Jenže v tomto případě ji nerespektovala. Pokud by parlament takové postupy toleroval, komise by mohla rozhodovat nikoli na základě odborných studií, ale lobbingu zájmových skupin,“ míní Poc. 

Hlavní spor vedli poslanci o to, že komise sestavila seznam ohrožených odvětví na základě nereálné ceny povolenky třicet eur. Teď stojí šest eur. Dopadová studie hovořila o nutnosti předělat seznam podle ceny 16,50 eura. 

Pak by firmy, které ze seznamu díky novým parametrům vypadnou, musely podle propočtů poslanců nakoupit povolenky za pět miliard eur. „To, co předložila komise, je skrytá dotace do byznysu, který povolenky zdarma nepotřebuje, a těší se, že je bude moci výhodně prodat,“ dodává Poc. 

Brusel chystá reformu 

Potíž je v tom, že Komise i poslanci střílí na cíl zahalený mlhou. V Bruselu se chystá reforma trhu s povolenkami, která by mohla začít platit dříve než v původně předpokládaném roce 2021. Nikdo zatím neví, co provede s cenami povolenek. Její součástí je i rychlejší snižování počtu bezplatně přidělovaných povolenek.  

Celý článek na webu E15.cz.