Evropská komise navrhuje na měsíc uzavřít vnější hranice EU

© Shutterstock

Evropská komise navrhla dočasně zakázat občanům cizích států vstup do unijních zemí s výjimkou nezbytných případů. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž má zákaz platit 30 dní. Opatření, po němž kvůli boji proti šíření koronaviru volaly některé členské státy, dnes šéfka unijní exekutivy projednala s lídry zemí skupiny G7. Prezidenti a premiéři unijních států by jej měli schvalovat během úterního videosummitu.

Dočasné zákazy cest v rámci vnitřních hranic schengenského prostoru již zavedlo několik unijních států včetně Česka. Některé země volaly i po opatření týkajícím se EU jako celku.

The Capitals: Unie pozastavuje vývoz zdravotnického zboží do třetích zemí

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

„Čím méně bude cest, tím lépe můžeme dostat virus pod kontrolu,“ zdůvodnila dnešní návrh von der Leyenová.

Zákaz se podle ní nebude vztahovat na cizince s dlouhodobým pobytem v EU, rodinné příslušníky občanů unijních zemí či diplomaty. Výjimky budou mít i lékaři, zdravotní sestry, pečovatelé či výzkumní pracovníci. Přes vnější hranice EU budou moci nadále jezdit i řidiči přepravující zboží.

Zákaz se podle šéfky Komise netýká také britských občanů, jejichž země sice Unii na konci ledna opustila, stále je však součástí vnitřního trhu EU.