Evropská komise chce dělat v plynovém sporu Ruska a Ukrajiny prostředníka. ČR je zatím bez problémů

plyn Rusko Ukrajina

© Shutterstock

Aktuální spor mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftogazem by mohl ovlivnit i dodávky plynu do EU, domnívá se Evropská komise, která chce oběma stranám dělat prostředníka. Toky plynu do Česka zatím nebyly nijak ovlivněny.

Evropská komise se kvůli rusko-ukrajinskému sporu obává o dodávky plynu nejen na Ukrajinu, ale také do Evropské unie. Je prý připravena stát se ve sporu prostředníkem. Její místopředseda Maroš Šefčovič oznámil, že se chystá telefonicky hovořit s ministry energetiky Ukrajiny a Ruska.

Komise teď mapuje situaci v evropské síti distributorů plynu. Ve svém prohlášení dnes uvedla, že se obává, že situace může mít dopad nejen na přímé dodávky plynu na Ukrajiny, ale možná i na tranzit do EU.

Vyzvala proto energetické společnosti a příslušná ministerstva na Ukrajině a v Rusku „k nalezení okamžitých řešení v souladu s rozhodnutími stockholmského arbitrážního soudu.“

Ruská společnost Gazprom dnes oznámila, že okamžitě „zahajuje proceduru výpovědi“ smlouvy s ukrajinskou firmou Naftogaz o dodávkách a tranzitu zemního plynu. Ruský plynárenský gigant podle agentury TASS zdůvodnil své rozhodnutí středečním verdiktem stockholmské arbitráže, který Gazpromu nařídil zaplatit Naftogazu 2,56 miliardy dolarů (53 miliard Kč) za tranzit plynu.

Evropská komise je připravena řídit trojstranný proces, jehož účinnost se už v minulosti osvědčila v situacích rozepře. Proto bude místopředseda Šefčovič telefonovat ministrům energetiky Ukrajiny a Ruska za účelem zhodnocení situace a dojednání nezbytných dalších kroků, oznámila Komise.

Je prý důležité, aby jak Rusko, tak Ukrajina potvrdily své postavení dodavatelských a tranzitních zemí, „jak tomu bylo v uplynulých letech“.

Česko: zatím žádný dopad

Šefčovič dnes ovšem také konstatoval, že kolísající dodávky ruského plynu určeného k tranzitu přes Ukrajinu do EU nejsou nic nového a že Evropská komise a evropská síť provozovatelů přepravních soustav (ENTSOG) záležitost řešily už loni.

V současné situaci, kdy panují nízké teploty a je vysoká poptávka po plynu, je však podle Šefčoviče nízký tlak plynu v soustavě „zvlášť problematický“.

Veškeré toky plynu, které jsou určené pro Česko, proudí přes Ukrajinu i nadále ve sjednaných objemech, uvedl největší velkoobchodník s plynem v Česku, společnost RWE Supply & Trading CZ. Podobně jsou na tom podle ní nyní také dodávky do západní a jižní Evropy.

„Naprostá většina dodávek plynu k nám putuje severní cestou přes Krušné hory z Německa. Kroky nebudou mít na zásobování České republiky aktuálně vůbec žádný vliv,“ řekl dnes podvečer ČTK mluvčí společnosti Martin Chalupský.