Evropský výzkum chřipkové epidemie přináší ovoce

výzkum vývoj

Výzkumný projekt FLUPAN, podpořený Evropskou unií, úspěšně využil reverzní genetiku k vyvinutí vakcíny proti vysoce nakažlivému viru H7N1.

Evropskou unií financovaný projekt Příprava na chřipkovou epidemii (FLUPAN) vyvinul první lidskou vakcínu proti kmenu ptačí chřipky, který by mohl být schopný přenést se z drůbeže na člověka. Kmen H7N1 je vysoce nakažlivý, ale riziko, že se změní na pandemický kmen, je nižší než u viru H5N1.

Vyvinutá vakcína není sama o sobě zajímavá, ani není odpovědí na mezinárodní obavy z H5N1. Zajímavé je, že FLUPAN využil novou technologii – reverzní genetiku – k vývoji vakcíny. Obyčejně se vakcíny vyvíjejí uvnitř oplodněných slepičích vajíček, což je časově náročné a ne vždy účinné. Nyní byla vakcína poprvé vyviita bez využití vajíček.

Vývoj vakcín s využitím reverzní genetiky představuje spolehlivější a přesnější metodu a zvyšuje celkovou flexibilitu výzkumu, protože genetická sekvence může být upravena. Co se týče současných obav z H5N1 a pandemické chřipky, tato inovativní technika bude zřejmě cenným příspěvkem, protože může zkrátit dobu vývoje vakcíny.

Různé společnosti jako Chiron, Sanofi-Aventis a GlaxoSmith-Kline v současnosti pracují na vývoji vakcíny proti H5N1.