Evropská unie začala jednat se Srbskem a Černou Horou

10. října evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn v Bělehradě oficiálně zahájil jednání mezi Unií a Srbskem a Černou Horou. Výsledkem těchto rozhovorů bude uzavření Stabilizační a asociační dohody. Dohoda ještě automaticky nezajišťuje vstup Srbska a Černé Hory do EU, jejím obsahem je široká spolupráce v mnoha klíčových oblastech.

Evropská unie si kladla za podmínku pro zahájení jednání se Srbskem a Černou Horou vyřešení problému zadržení a vydání bývalých vedoucích představitelů bosenských Srbů – exprezidenta Radovana Karadžiče a bývalého velitele armády generála Ratka Mladiče k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. Prezident Srbska a Černé Hory Svetlozar Marovič ujistil EU, že jeho země podnikne v tomto ohledu nezbytné kroky.

Ratko Mladič a Radovan Karadžič byli Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu obviněni z odpovědnosti za vyvraždění přibližně 8.000 Muslimů ve Srebrenici v červenci 1995.

O tom, že Evropská unie začne jednat se Srbskem a Černou Horou, se na konci září dohodli ministři zahraničních věcí Evropské unie. Podle diplomatů ke změně v postoji Evropské unie vůči Srbsku přispělo blížící se referendum o odloučení Černé Hory od Srbska. Rovněž tlak na vyřešení konečného statusu Kosova hrál významnou roli při rozhodování pětadvacítky o zahájení jednání se Srbskem a Černou Horou.

Bělehrad očekává, že se Stabilizační a asociační dohoda uzavře v polovině roku 2006 a počítá s rokem 2012 jako datem vstupu do EU.