Evropský parlament dnes rozhoduje o Turecku

Turecko

Poslanci Evropského parlamentu dnes budou hlasovat o zahájení rozhovorů s Tureckem. Diskutovat se budou především alternativy k plnému členství Turecka – konkrétně možnost jistého privilegovaného partnerství. To Ankara ostře odmítá.

Zítra v Bruselu začíná summit, kde bude Turecko bezpochyby hlavním a nejžhavějším tématem. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan včera znovu zdůraznil, že jeho země trvá na plném členství a „nic jiného nepřijme“.

Pokud představitelé evropských států schválí zahájení rozhovorů, vše by se mohlo dát do pohybu v říjnu příštího roku.

Poslanci Evropského parlamentu, pro které je dnešní den také ve znamení Turecka, čeká jistě emotivní debata. Na jejím konci se obecně předpokládá schválení otevření vstupních rozhovorů s Tureckem. Některé europoslance přitom podráždily včerejší Erdoganovy výroky o nutnosti plného členství. Podle českého europoslance Richarda Falbra se jedná o „nešťastná vyjádření“. Naopak Jan Zahradil uvedl, že Erdogan se chová jako „správný premiér“, když chce pro svou zemi zajistit maximální úspěch.

Erdogan tento týden také varoval před vlnou extremistických útoků, pokud Evropská unie odmítne členství Turecka. Podle Times online turecký předseda vlády prohlásil: „Není nic, co bychom mohli dělat, když EU bude myslet, že může žít pouze jako křesťanský klub…, ale pokud tyto země spálí mosty se zbytkem světa, historie jim neodpustí.“

Turecko poprvé požádalo o členství v Evropské unii v roce 1963.