Evropská obranná agentura bude plně funkční od ledna

evropská obranná agentura

Ministři obrany členských zemí EU včera v Bruselu schválili rozpočet a pracovní program Evropské obranné agentury. Agentura, která má sladit zbrojní politiku členských zemí a výzkum a vývoj, bude plně funkční od ledna příštího roku.

Schválený rozpočet dosáhl výše 20 milionů eur. Početní stav pracovníků se zvýší na 77. Evropská komise nedávno navrhla liberalizovat alespoň část trhu armádních zakázek. Cílem agentury bude například sblížit technické požadavky na obrněná vozidla nebo bezpilotní výzvědná letadla dlouhého doletu. Zaměří se i na nedostatky v posloupnosti velení, kontrolu a komunikaci. Agentura má působit v součinnosti s novým místopředsedou Evropské komise a komisařem pro průmysl Günterem Verheugenem.

V týmu, který zřízení agentury připravoval, byla ČR zastoupena dvanácti lidmi. Předpokládá se, že český zástupce bude v nové agentuře působit na některém z vyšších postů. Své spolupracovníky si vybírá sám ředitel agentury. Ministr obrany Karel Kühnl ale předpokládá, že český zástupce v původním týmu – Pavel Černý z vyzbrojovací sekce Ministerstva obrany ČR – některou z klíčových pozic obsadí.

Roční výdaje členských zemí EU na obranu se pohybují kolem 160 miliard eur. Komise navrhla vpustit konkurenci do části trhu odhadované zhruba na 30 miliard. Liberalizace se ale nebude týkat trhu se zbraňovými systémy. K návrhu EK by se členské státy měly vyjádřit během čtyř měsíců.