Evropané si v době pandemie koronaviru mají dát pozor na falešné léky a podvodné weby, varovala von der Leyenová

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová [© European Union, 2020]

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes na twitteru varovala před internetovými podvodníky, kteří chtějí zneužít pandemii a kteří nabízejí „zázračné prostředky“ proti koronaviru.

„Náš strach slouží kriminálníkům,“ řekla von der Leyenová. Uvedla, že počet internetových deliktů roste stejně jako počet falešných léků, sprejů a dalších podobných přípravků.

Poukázala mimo jiné na to, že unijní policejní agentura Europol už přispěla k zabavení přes 4,4 milionu balení nepovolených léků, odhalení 37 kriminálních skupin a zadržení 121 lidí. Dodala, že odstraněno bylo 2500 podvodných odkazů na webové stránky a sociální média. Do těchto akcí se podle slov von der Leyenové zapojilo 9 členských států.

Von der Leyenová vyzvala občany zemí Unie, aby si dávali pozor, zda nabízené produkty jsou skutečné. Ujistila, že pokud bude v budoucnu k dispozici očkovací látka proti koronaviru, oznámí to oficiálně vlády a veřejně instituce.

Úřad šéfky Evropské komise varoval před podvody v souvislosti s koronavirem už před týdnem, když upozornil na předražené respirátory, dezinfekční prostředky a další ochranné prostředky, poznamenala agentura DPA.

Nebezpečné dezinformace o koronaviru přibývají. EU je poprvé připravena použít systém včasného varování

Evropská unie v souvislosti s šířením dezinformací o novém koronaviru vůbec poprvé využila tzv. systém včasného varování (Rapid Alert System).

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková je podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.