Evropa by měla odpovědět na masakr v Sýrii, říká kancléřka Merkelová

masakr v sýrii

@ European Union, 2018

Více solidarity ze strany členských zemí, ale také evropské odpovědi na velké otázky dnešní doby, jakou je například masakr v Sýrii. Tak si představuje budoucí azylovou a zahraniční politiku EU německá kancléřka Angela Merkelová.

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) chce, aby Evropská unie měla společný azylový systém, který odolá krizím a bude konečně solidární v rozdělování běženců. Řekla to dnes v projevu před Spolkovým sněmem. Do června v tomto tématu očekává výrazný pokrok. Šéfka německé vlády také prohlásila, že by EU měla postupovat jednotněji v zahraniční politice a měla by sehrát větší roli ve snahách zastavit masakr v Sýrii.

„Potřebujeme více než kdy dříve evropské odpovědi na naléhavé, velké otázky naší doby,“ řekla. Jednou z nich je konflikt v Sýrii. Tamní prezident Bašár Asad podle Merkelové nebojuje proti teroristům, ale útočí na své lidi.

„Je to masakr, který je jako takový potřeba označit,“ řekla. Apelovala také na zodpovědnost zemí, jako je Írán a Rusko.

Kdo nepřijme uprchlíky, nemusel by mít přístup k fondům EU

Fungování přerozdělováni běženců je podle Merkelové nejméně uspokojivou součástí evropské uprchlické politiky.

„O tom není pochyb. Ale také není pochyb o tom, že se vytrvalostí a trpělivostí podaří najít trvale solidární řešení,“ podotkla v asi dvacetiminutovém proslovu. Zdůraznila, že solidarita není jednosměrnou ulicí.

Kancléřka Merkelová vyzývá ostatní členské země, aby pokročily v reformě azylové politiky EU. Více >>>>

Merkelová, která se také vyslovila pro výrazné posílení unijní agentury Frontex, se tak ve své rétorice o něco přiblížila politikům sociální demokracie, kteří opakovaně spojují přerozdělování uprchlíků s dotacemi z evropských fondů.

O možném omezení fondů pro země, které odmítají přijímat uprchlíky, debatují i zástupci členských zemí.  ČTK to uvedl nejmenovaný zdroj, který se měl jednání účastnit.

„Velká skupina zemí říkala, že by měl existovat prvek podmíněnosti v kontextu vlády práva, fungování justičního systému a také v kontextu přístupu k přijímání uprchlíků,“ řekl novinářům dobře informovaný unijní představitel.

Země visegrádské skupiny, včetně Česka, které jsou proti přerozdělování běženců, spojování fondů s řešením uprchlické krize odmítají.