Evropa je kvůli ptačí chřipce v pohotovosti

ptačí chřipka, krocan

Riziko celosvětové pandemie ptačí chřipky se zřejmě po nových případech zaznamenaných ve východní Evropě v průběhu víkendu bere vážněji. Ve Spojených státech byla publikována alarmující zpráva federální vlády.

Státy EU zpřísnily hraniční kontroly po případech zaznamenaných v Rumunsku a Turecku v průběhu víkendu. V rumunské Dunajské deltě byla přijata mimořádná opatření poté, co se zjistilo, že tři migrující kachny jsou nemocné.

Rumunský premiér Calin Tariceanu svolal mimořádnou schůzi vlády na nedělní odpoledne (9. října), aby diskutoval přijetí mimořádných opatření.

V Dunajské deltě již bylo očkováno 3.400 lidí. Celkový počet očkovaných zřejmě v následujících dnech dosáhne 125.000.

Mluvčí Komise Philip Tod řekl, že členské státy jsou „ve stavu nejvyšší bdělosti“. „Máme opatření pro dozor nad drůbeží a divokým ptactvem. Členské státy byly požádány, aby na hranicích zvýšily kontroly živých ptáků a drůbeže a instruovali jsme je, aby zvýšily hygienická opatření,“ řekl Tod deníku The Independent.

Federální zpráva USA, kterou mají k dispozici New York Times, předpokládá nejhorší scénář, kdy zemřou dva miliony Američanů, uskuteční se nepokoje v nemocnicích a dojde k přerušení dodávek energie a potravin.