Euroskeptici krizi ustáli, získali polského radikála a mají frakci

Nigel Farage; zdroj: Evropský parlament.

Euroskeptici zasedající v Evropském parlamentu o frakci nepřišli. Odcházející poslankyni z Lotyšska nahradili polským kolegou. Okamžitě si ale vysloužili kritiku, Polák Robert Jaroslaw Iwaszkiewicz je známý pro své antisemitské výroky a podporu hrubého zacházení se ženami.

Rozpad euroskeptické frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD), kterou vede britský kontroverzní politik Nigel Farage, se nekoná. Na svou stranu se euroskeptikům podařilo zlákat dosud nezařazeného polského europoslance Roberta Jaroslawa Iwaszkiewicze, a získat tak potřebný počet poslanců z různých sedmi zemí.  

Polský poslanec Iwaszkiewicz je členem polské strany Kongres nové pravice, v jejímž čele stojí další poslanec Evropského parlamentu Janusz Korwin-Mikke. Ten jen nechvalně známý pro své provokativní a urážlivé výroky na adresu žen nebo tvrzení, že Hitler nemusel nutně vědět o holocaustu. 

Nový člen frakce EFDD, kam patří i český europoslanec Petr Mach (Svobodní), Iwaszkiewicz nezůstává s podobnými vyjádřeními pozadu. V květnu letošního roku v rozhovoru s novináři uvedl, že použití hrubé síly na ženy může být užitečné. Mluvčí frakce se snažil jeho výroky mírnit, když zdůraznil, že vše vyřčené bylo myšleno ironicky a navíc to bylo vytrženo z kontextu. Rozhovor s Iwaszkiewiczem pokračoval větou, že hrubá síla by mohla pomoct některým ženám vrátit se zpět na zem.

„Připojil jsem se ke skupině EFDD kvůli dvěma důležitým hodnotám, jimiž jsou odpor vůči unijní byrokracii a podpora volného trhu, kterou tak rozhodně podporuje delegace UKIP (Strana nezávislosti Spojeného království Nigela Farageho),“ uvedl jako důvod připojení se k euroskeptikům Iwaszkiewicz. 

Členství ve frakci stvrdil podpisem u administrativy Evropského parlamentu. Vše proběhlo přibližně dvě hodiny předtím, že než začalo plenární zasedání Evropského parlamentu, kde mělo být oznámeno rozpuštění frakce EFDD. 

Jsme v plné síle 

„Euroskeptici jsou zpět v plné síle, ve skutečnosti jsme nikdy nezmizeli. Minulý týden nás federalisté přemohli, ale dnes je EFDD zpět při životě,“ komentoval to Nigel Farage v narážce na obvinění, která minulý týden vznesla euroskeptická frakce na adresu evropských lidovců (EPP) a sociálních demokratů (S&D).  

Na jejich základě měla být lotyšská europoslankyně z EFDD Iveta Griguleová k odchodu z frakce donucena předsedou EPP Manfredem Weberem a předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem.  

„Díky tomu, že se povedlo frakci obnovit, budeme moci předložit podle plánu všechny naše návrhy na omezení rozpočtu EU už na tomto zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, uvedl ke znovuobnovení frakce jediný český europoslanec, který v ní zasedá, Petr Mach (Svobodní).   

Autor: Barbora Vavrušková/Lucie Bednárová.