Europoslanci z kontrolního výboru se dnes setkali se senátory, soukromými zemědělci i investigativními novináři

Setkání Europoslanecké delegace z výboru pro rozpočtovou kontrolu se zástupci Asociace soukromého zemědělství [© European Union, 2020]

Členové výboru Evropského parlamentu (EP) pro rozpočtovou kontrolu (CONT) se dnes sešli se zástupci senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise (EK), dále s Asociací soukromého zemědělství nebo s investigativními novináři. Hlavním předmětem debaty bylo čerpání dotací v ČR, dostalo se také na ochranu právního státu a další otázky související se střetem zájmů.

Předseda senátní komise Zdeněk Nytra (ODS) ČTK řekl, že s europoslanci neřešili pouze aktuální situaci, ale také v obecné rovině potenciální zastropování dotací či pravidla jejich čerpání. Jeden z členů výboru, český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), za důležité považuje také setkání s Asociací soukromého zemědělství, která delegaci podle něj upozornila na problém s propojenými podniky.

V delegaci je pět členů výboru, šestým europoslancem ve skupině je Mikuláš Peksa (Piráti), který členem není.

„My jsme pochopitelně vysvětlili, jaký vidíme problém na české straně,“ řekl Nytra. Podle něj je normální, že se může udělat chyba u jednotlivých projektů při čerpání dotací. Řešení je ale potřeba hledat u obecnějších problémů, které se týkají střetu zájmu, a nastavit obecná pravidla pro politiky a podnikatele, za jakých mohou a nemohou čerpat dotace.

„Dotkli jsme se i toho, že případně by v podstatě řešení otázky střetu zájmů napomohlo dočasné pozastavení proplácení dotací, protože by tím byl zájem i na druhé straně co nejrychleji to vyřešit, a ne to jednání zdržovat,“ doplnil Nytra. Senátní komise, které předsedá, dnes mj. obdržela po osmi měsících od svého vzniku 240stránkovou oficiální verzi prvního z auditů Evropské komise (EK), který se týká dotací EU ze strukturálních fondů a možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Při setkání se senátory došlo k výměně názorů na audity a komunikaci s českými úřady. Dostali jsme několik zajímavých podnětů, jak získat informace o konečných příjemcích dotací,“ uvedl Zdechovský.

Na plénu Evropského parlamentu se řešily kauzy českého premiéra Babiše

Obnovení trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše se dnes dostalo na program plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Hlavní náplní diskuse byla rozepře europoslanců, jestli by Parlament vůbec měl tento případ řešit.

O principech právního státu nebo problému s propojenými podniky

Europoslanci se zástupci horní komory Parlamentu hovořili také o principech právního státu. Na úrovni EK i EP probíhá diskuse o definici čtyř podmínek, jak má právní stát fungovat, řekl Nytra. Jde například o nezávislé soudnictví či nezávislá média.

„Ty čtyři premisy zní hezky, teď je otázka, co bude pod tím schováno. Nezávislá média – znamená to, že žádný politik nesmí vlastnit médium? Nebo musí být taková paleta médií, aby i když politik nějaké vlastní, tak to do určité míry objektivitu neovlivní? To ještě není dneska hotové,“ poznamenal Nytra.

Asociace soukromého zemědělství europoslance na odpoledním setkání upozornila na problém s propojenými podniky, kdy velké holdingy mohou získávat dotace na několik firem, což je v rozporu s cíli EU podporovat malé a střední firmy, napsal Zdechovský.

Delegace dnes navštívila také ministerstvo financí. Peksa ČTK napsal, že diskuse na resortu naznačuje, že nebyla přijata dodatečná opatření, která by zamezila využívání dotací osobám, které pravidla pro čerpání dotací určují.

„Na ministerstvu financí jsme měli možnost si vyměnit naše pohledy na vnímání střetu zájmů a na to, jak probíhá proces zjišťování konečných vlastníků,“ uvedl na dotaz ČTK Zdechovský.

Včera, dnes a zítra

Europoslanci se dnes také setkali s investigativními novináři a zástupci neziskových organizací. Podle Zdechovského se dozvěděli řadu závažných informací, které by rádi prověřili. „Týkají se některých podvodů na EU dotacích, které nebyly vyšetřeny,“ napsal.

Skupina poslanců do ČR dorazila včera. Jejím hlavním úkolem je zjišťovat fakta o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy Babiš stále má vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možným premiérovým střetem zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš v minulosti obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítl a označil ho za politickou záležitost.

V pátek se má delegace sejít například s ředitelem Státního zemědělského intervenčního fondu Martinem Šebestyánem, zástupci ministerstev zemědělství a pro místní rozvoj nebo s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou. Schůzka s premiérem nebo ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem nakonec neproběhne.

Babišův střet zájmů potvrzuje i druhý audit EK. Ministerstvo zemědělství zprávu k auditu zatím neobdrželo

Podle serveru Neovlivní.cz se i ve druhém auditu Evropské komise uvádí, že český premiér je ve střetu zájmů. Ministerstvo zemědělství ani Státní zemědělský intervenční fond ale zatím finální zprávu k auditu zemědělských dotací pro Agrofert nemají.