Europoslanci vytáhli do boje proti daňovým rájům. Členské země EU ale na černou listinu nezanesli

daňové ráje EU

© Shutterstock

Evropský parlament chce daňovým únikům a praní špinavých peněz zabránit zavedením povinných veřejných registrů reálných vlastníků firem.

Poslanci Evropského parlamentu už nechtějí tolerovat ty, kdo hledají právní kličky, aby se vyhnuli daňovým povinnostem. Přijali proto doporučení pro boj proti daňovým rájům a praní špinavých peněz.

Je adresováno členským státům a hlavně Evropské komisi, která jako jediná má právo připravovat zákonodárné inciativy.

Evropští poslanci ale zároveň odmítli označit v usnesení čtyři členské země EU – Lucembursko, Maltu, Irsko a Nizozemsko – za daňové ráje.

Přijatá zpráva vychází ze závěrů vyšetřovacího výboru, který vznikl v roce 2016 kvůli skandálu Panama Papers. Ten před necelými dvěma lety díky úniku řady citlivých dat ukázal, jak rozšířeným fenoménem daňové ráje jsou a kdo všechno je využívá.

V aféře Panama Papers byla namočena řada významných politiků a podnikatelů, mezi kterými nechyběl ukrajinský prezident Petro Porošenko, islandský předseda vlády Sigmundur Gunnlaugsson nebo lidé blízcí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

„Vyšetřovací výbor byl vytvořen na základě odhalení novinářů. Měl za úkol přezkoumat právní předpisy EU a přijmout doporučení, která pomůžou s bojem proti praní špinavých peněz a daňovým únikům,“ uvedl český europoslanec a zároveň jeden ze zpravodajů návrhu Petr Ježek (ANO).

Základem pro zlepšení situace je podle členů europarlamentu hlavně zřízení povinných a veřejně přístupných registrů skutečných vlastníků firem. Stejně tak chtějí stanovit pravidla a sankce pro ty, kteří firmám pomáhají daně odklánět.

Poslanci ale volají i po vytvoření stálého výboru, který by se tématu daňových povinností věnoval pravidelně.

Pat při hlasování

„Naše práce v tuto chvíli skončila,“ uvedl Petr Ježek. „Naše zjištění předáváme do rukou Evropské komise a členských států, aby doporučení přijaly a provedly potřebné kroky. Část našich doporučení směřuje k vynucování dané legislativy členskými státy. A to už je otázka každé země,“ dodává český europoslanec.

Ani přes výraznou podporu europarlamentu se ale některá doporučení přijmout nepodařilo.

„Evropský parlament rozdělily zejména dva problémy. Prvním je otázka minimální daňové sazby pro právnické osoby. Druhou pak konkrétní jmenování Lucemburska, Malty, Irska a Nizozemska jako daňových rájů,“ uvedl další zpravodaj návrhu, dánský sociální demokrat Jeppe Kofod.

Kofod měl na mysli černou listinu daňových rájů, kterou EU zveřejnila na začátku letošního prosince. Jmenuje se oficiálně „seznam nespolupracujících jurisdikcí“ a je na ní celkem 17 států, které vytváří neférově příznivé daňové prostředí pro velké nadnárodní společnosti, jako je Apple nebo Nike.

Tyto firmy si v daných státech zakládají kvůli výhodným podmínkám dceřiné firmy a hledají mezery v zákonech, aby se vyhnuly daňovým povinnostem.

Na černé listině jsou země jako Barbados nebo Panama. Dokonce se na ní objevila i Jižní Korea, která je jedním z největších obchodních partnerů EU. Na druhou stranu se ale na ni nedostaly uvedené čtyři členské země EU.

To kritizuje i hlavní zpravodaj návrhu, německý křesťanský demokrat Werner Langen.

„Potřebujeme společná pravidla a lepší mezinárodní spolupráci. Právě v této oblasti jsme zjistili, že existují velké mezery. Problémem je i ona černá listina. V tomto ohledu budeme důvěryhodní jedině tehdy, když si zameteme před vlastním prahem,“ zdůraznil Langen.

Přes 200 doporučení

I přesto je podle Kofoda společná deklarace úspěchem.

„Rozhodnutí parlamentu znamenalo přijetí více než 200 doporučení. Jedná se asi o nejdalekosáhlejší doporučení, která kdy parlament přijal. Je to úspěch našeho vyšetřovacího výboru,“ prohlásil dánský europoslanec po hlasování minulou středu.

Evropský parlament se chce v příštích měsících a letech zaměřit na podporu vytvoření systému „pravidelně aktualizované, standardizované a veřejně přístupné evidence majetku společností, nadací, svěřeneckých fondů a dalších právnických osob“.

Pokud jde o postihování zprostředkovatelů, výslovně jsou v doporučení EP jmenováni právníci a osoby, kteří vedou účetnictví soukromých subjektů a daňové úniky umožňují.

Europoslanci chtějí přispět i k vytvoření společné mezinárodní definice toho, co přesně je „offshorové finanční centrum“, „daňový ráj“ nebo „nespolupracující daňová jurisdikce“. Zvýšenou ochranu by podle nich měli mít i lidé, kteří se rozhodnou nekalé daňové praktiky své společnosti zveřejnit.

Článek vznikl v rámci projektu „Evropa v souvislostech“, který společně realizují EurActiv.cz a vydavatelství Economia.