Europoslanci se postavili proti polskému zákonu o trestání sexuální výchovy u nezletilých

[© Shutterstock/FrimuFilms]

Evropský parlament (EP) dnes přijal usnesení, v němž dal najevo znepokojení kvůli možnému zavedení trestů vězení za sexuální výchovu v Polsku.

Tento návrh zákona, za nímž stojí občanská iniciativa Stop pedofilii, před časem prošel v prvním čtení v polském Sejmu díky podpoře vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Iniciativa Stop pedofilii tvrdí, že jejím cílem je zajistit „právní ochranu dětí a mládeže před sexuální zkažeností a demoralizací“. Podle jejího návrhu by až tři roky vězení hrozily „za propagaci nebo schvalování sexuálních styků nebo jiné sexuální činnosti provozované nezletilými“. Sankce by se týkaly lidí, kteří s nezletilými pracují například v rámci vzdělávání a výchovy. Tresty by se vztahovaly i na média a vydavatelství.

Proti tomuto návrhu zákona protestovaly v Polsku minulý měsíc tisíce lidí. V Polsku stejně jako v Česku je sex legální od 15 let.

Má EU problém s neofašismem? Situace se zhoršuje, zákazy ale vyžadují opatrnost

Evropské problémy s neofašismem a neonacismem nelze podle expertů zlehčovat. Své k tomu řekl Evropský parlament, který nedávno vyzval členské státy k razantnějším krokům.

Za sexuální výchovu

Europoslanci v dnešním usnesení dali najevo, že je hluboce znepokojují nejasná a nepřiměřená ustanovení návrhu zákona, která de facto míří k trestání rozšíření sexuální výchovy mezi nezletilými. Poukazují na to, že vězení by hrozilo lidem zabývajícím se sexuální osvětou, mezi nimi učitelům, zdravotníkům, vydavatelům, novinářům nebo nevládním organizacím.

Europoslanci také ve svém usnesení zdůraznili, jaký význam má sexuální výchova zejména pro dívky a mladé lidi s menšinovou sexuální orientací. Volají rovněž po finanční podpoře EU z dalšího programového období 2021-2027 pro organizace usilující o udržení sexuální výchovy.

Istanbulská úmluva vzbudila rozruch. Co vlastně obsahuje a co se o ní říká?

Istanbulská úmluva má podle kritiků „uzákonit nesvobodu pod nátlakem mocné skupiny genderistů a homosexualistů.“ Právě tento výrok se stal rozbuškou debaty o tom, zda by měla ČR Úmluvu o boji proti násilní na ženách a domácímu násilí ratifikovat, či nikoli.

Když členové europarlamentu o znění nynějšího usnesení před časem debatovali, zástupci polského Práva a spravedlnosti (PiS) se své kolegy snažili přesvědčit, že návrh zákona vypracovaný iniciativou Stop pedofilii není snahou trestat sexuální výchovu.

Podle listu Gazeta Wyborcza vypracovali vlastní návrh usnesení, v němž upozorňovali na to, že „sexuální výchova ve velké míře souvisí s náboženským přesvědčením rodičů“, a proto by do škol neměla být zaváděna proti jejich vůli.

Usnesení EP podpořilo 471 přítomných europoslanců, 128 se jich postavilo proti a 57 se hlasování zdrželo.

Radka Maxová: V europarlamentu se chci věnovat právům LGBT komunity

Více přístupné cestování pro osoby se zdravotním postižením, boj za rodinné dávky Čechů v Rakousku nebo práva homosexuálů. To je jen krátký výčet témat, kterými se chce nově zvolená europoslankyně Maxová zabývat v následujících pěti letech v Evropském parlamentu.