Europoslanci se obuli do Komise, vadí jim rychlé povýšení kontroverzního „superúředníka“

Martin Selmayr Evropská komise

© European Union, 2015

Obsazení pozice generálního sekretáře Evropské komise dosavadním šéfem Junckerova kabinetu Martinem „Šedou eminencí“ Selmayrem rozpoutalo v Bruselu bouři kritiky. Europoslanci v čele s frakcí ECR kvůli tomu v pondělí na plenárním zasedání interpelovali Komisi.

V posledních týdnech cloumá Bruselem kauza nejasného a velmi rychlého dosazení vlivného úředníka Martina Selmayra na pozici generálního tajemníka Evropské komise.

Německý právník, který bývá pro své schopnosti označován za „bruselské monstrum“ a který dosud vedl kabinet šéfa Komise Jeana-Clauda Junckera, si tak zajistil, že bude u rozhodování o dalším směřování EU i po skončení mandátu současné exekutivy v roce 2019.

Podle mnohých je nedostatečně transparentní soutěž o klíčové úřednické pozice střelivem pro euroskeptiky, kteří v důsledku toho hovoří o nadvládě „nevolených bruselských úředníků“. To pak zároveň snižuje legitimitu evropského projektu celkově.

Juncker se debaty nezúčastnil, což některé europoslance popudilo.

Kontroverzní způsob, jakým byl šéf Junckerova kabinetu povýšen, vyvolal skandál s potenciálem „potopit“ celou Komisi, poznamenává bruselský EurActiv.

Kromě novinářů se problémem nyní začali zabývat i europoslanci. Po iniciativě Skupiny Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v čele s českým europoslancem Janem Zahradilem (ODS) zařadili tento bod na svou včerejší plenární diskusi.

Europoslancům přišel odpovídat komisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger, což se některým z nich nelíbilo. Chtěli konfrontovat přímo předsedu Komise Junckera, protože Selmayr je označován za jeho pravou ruku.

„[Juncker] rád hovoří o své politické Komisi. Politika ale znamená i odpovědnost. Měl by tu být, aby byl dohnán k zodpovědnosti za své politické rozhodnutí,“ rozčilovala se na plénu nizozemská europoslankyně Sophie in ‚t Veldová (ALDE).

Nezvykle rychlá výměna

Jedna ze čtyř otázek interpelace zněla: „Je Komise přesvědčena o tom, že současná pravidla a procedury výběru vyšších státních úředníků jsou dostatečně transparentní a spravedlivé?“. Kritikům se totiž nelíbil proces, jakým se Selmayr na novou pozici dostal.

Výběrové řízení bylo vypsáno a předem inzerováno pouze na pozici zástupce generálního sekretáře Komise. Během krátkého zasedání kolegia komisařů 21. února se pak Selmayr stal zmíněným zástupcem, aby pak okamžitě povýšil na samotného generálního tajemníka, když ten dosavadní, Alexander Italianer, nečekaně odstoupil. To vše během devíti minut.

Nejasnosti panují kolem toho, jestli měl Selmayr na obě zmíněné pozice vůbec nějakého protikandidáta. Nedůvěryhodný je podle novinářů také zápis ze zmíněného kolegia.

Komise svým chováním podrývá celou EU, myslí si někteří europoslanci.

Spekuluje se i o tom, že komisaři nekladli odpor dosazení německého úředníka do klíčové pozice výměnou za plánované zvýšení svých odměn po konci mandátu, což by podle některých značilo předem dohodnuté politické machinace.

„Pane komisaři, kolem zmíněného jmenování je plno zvláštních okolností. Myslím si, že byste se měl opravdu snažit, aby bylo vaše vysvětlení důvěryhodné a aby v nás nezůstal dojem, že šlo o předem připravenou, politicky motivovanou nominaci,“ oslovil Oettingera europoslanec Zahradil.

Řada dalších poslanců byla ve svých výstupech během diskuse ještě ostřejší. Francouz Pascal Durand z frakce Greens/EFA například obvinil Komisi z toho, že lže o svých skutečných záměrech a svým chováním podrývá celý projekt EU a evropskou demokracii.

Vlivný úředník v pozadí

Jak píše například server Info.cz, Martin Selmayr je v Bruselu obecně pokládaný za „šedou eminenci“, velice schopného a inteligentního úředníka, který v zákulisí tahá za nitky a má velký vliv na předsedu Komise.

Bývá popisován jako jeden z nejchytřejších a nejpracovitějších eurokratů s velkými ambicemi a „machiavellskou“ touhou po moci. Příběhy hovoří o jeho schopnostech prosadit svůj postoj při projednávání směrnic a dostat pod kontrolu „každý kout“ bruselské exekutivy.

Podle Oettingera je Komise i přes kritiku přesvědčena, že vše proběhlo tak, jak mělo.

Belgický europoslanec: Nechovejte se k nám jako k dětem.

„Všechna rozhodnutí včetně toho ohledně výběru nového generálního sekretáře byla jednomyslně schválena kolegiem komisařů. Když se podíváte na časový záznam, uvidíte, že jsme se řídili předepsanými pravidly. Martin Selmayr má potřebnou kvalifikaci k tomu, aby se mohl stát generálním tajemníkem Komise,“ řekl plénu.

Europoslanci však s jeho vysvětlením příliš spokojení nebyli. Ve svých otázkách, stejně jako v původní interpelaci, nemířili na dodržování formálních pravidel, ale spíše na celkový dojem z procedury, která jim nepřišla legitimní.

„Nechovejte se k nám jako k dětem,“ vyzýval Komisi belgický europoslanec Bart Staes (Greens/EFA) a poznamenal, že by od tak vysoko postavených představitelů EU čekal upřímnější přístup.

Běžná praxe?

Bývalý český eurokomisař a současný místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (ALDE, zvolen za ANO) ale situaci za tak alarmující nepovažuje. Nejedná se podle něj o nic nového.

„Budu asi nepopulární. Vím, že je to velké téma a že se Evropský parlament rozbouřil. Když se ale podíváme na předchozí případy, tak ostatně i odcházející sekretář Komise (Italianer) byl volbou (předchozího předsedy Komise) Barrosa,“ řekl ve čtvrtek EurActivu.

I předchozí předseda Barroso si vybíral své generální tajemníky.

„Nedělejme si iluze, že na tak vrcholné úřednické místo budeme mít výběrové řízení s úplně rovnými šancemi. Dokážu si představit, že si předseda Komise na toto místo vybere člověka, který má jeho důvěru a který má blízko ke komisařům,“ poznamenal Telička.

„S čím mám problém, je to, že o nominacích na některá další místa rozhoduje právě Selmayr. (…) V tomto směru to v Komisi skutečně není v pořádku. Jedná se o místa, kde bych očekával zcela férovou soutěž a žádné zákulisní tahy na poslední chvíli,“ dodal Telička.

Europoslanci se na včerejším plénu shodli, že problémem okolo Selmayra se nyní bude zabývat parlamentní výbor pro rozpočtovou kontrolu. Z českých europoslanců v něm zasedají Martina Dlabajová (ANO) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).