Europoslanci schválili McGuinnessovou jako eurokomisařku pro finanční služby

Mairead McGuinnessová © European Union, 2020

Novou eurokomisařkou pro finanční služby se stane dlouholetá irská europoslankyně Mairead McGuinnessová. Návrh šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové dnes schválilo plénum Evropského parlamentu. Poslanci rovněž souhlasili s tím, že místopředseda komise Valdis Dombrovskis dostane nově na starosti vlivné obchodní portfolio.

McGuinnessová nahradí ve funkci svého krajana Phila Hogana, který v srpnu rezignoval kvůli porušení koronavirových pravidel. Její dnešní potvrzení bylo považováno za formalitu, neboť středopravá irská politička své znalosti přidělené oblasti prokázala minulý týden při slyšení před členy europarlamentních výborů. Ti se po jejím vystoupení vyjadřovali většinou pochvalně a její schválení plénem doporučili.

Exekutivní tým von der Leyenové se po dnešním souhlasu EP složením přiblíží slibu své šéfky, že bude komise genderově vyvážená. McGuinnessová se stane 13. ženou v řadách současné Komise, v níž působí také 14 mužů.

Irské místo v Evropské komisi čeká na dosavadní europoslankyni McGuinnessovou

Irská europoslankyně Mairead McGuinnessová nahradí v Evropské komisi svého krajana Phila Hogana, který odstoupil koncem srpna. Nová členka Komise dostane na starosti oblast finančních služeb, finanční stability a unie kapitálových trhů. Hoganovo obchodní portfolio získá lotyšský místopředseda EK Valdis Dombrovskis.

Poslanci neměli vážnější námitky ani proti novým pravomocím pro Dombrovskise, který již nyní spravuje rozsáhlé ekonomické portfolio. Přestože se z jejich řad ozývaly i hlasy, zda lotyšský politik nové vytížení zahrnující například jednání o obchodních vztazích s USA nebo Čínou zvládne, většinu zákonodárců získal bez větších problémů na svou stranu.

Eurokomisař Hogan porušil irská koronavirová opatření, roste tlak na jeho rezignaci

Irský eurokomisař Phil Hogan nemá své místo v Komisi jisté. A to kvůli skandálu „Golfgate“, ve kterém vyšlo najevo, že porušil koronavirová opatření. Podle irského premiéra Martina by měl zvážit rezignaci.