Europoslanci schválili jednotný dohled nad bankami eurozóny

šéf ECB Mario Draghi a předseda EP Martin Schulz; zdroj: Evropský parlament

V poslední den plenárního zasedání Evropského parlamentu poslanci odsouhlasili vznik jednotného dohledového mechanismu, který by se měl stát jedním z pilířů bankovní unie. Měl by vzniknout v rámci Evropské centrální banky a od příštího roku dohlížet na 150-200 bank. Na české banky se dohled vztahovat nebude.

Drtivá většina europoslanců včera (12. září) hlasovala ve prospěch vytvoření jednotného dohledového mechanismu (Single Supervisory Mechanism; SSM). Hlasování proběhlo přesně rok poté, co předseda Evropské komise José Manuel Barroso předpověděl tento krok ve svém loňském projevu o stavu Unie (EurActiv 13.9.2012).

Nový dohledový úřad vznikne v rámci Evropské centrální banka (ECB), která bude přímo dohlížet na přibližně 150-200 bank, jejichž aktiva přesahují 30 miliard eur, nebo představují víc jak pětinu hospodářského výkonu země. ECB se nové funkce ujme od příštího roku.

Bankovní dohled by měl být jedním z pilířů vznikající bankovní unie. Ta se bude povinně týkat zemí používajících euro, z iniciativy europoslanců by se však nečlenové měli zúčastnit rozhodovacího procesu jako rovnocenní partneři. Evropské orgány doufají, že by hlubší integrace zemí eurozóny mohla pomoci předcházet dalším hospodářským krizím.

Více pravomocí pro EP

K politické dohodě na vzniku dohledu došlo již během dubnového summitu Evropské rady (EurActiv 12.4.2013). V posledních dnech pak ještě probíhalo doladění některých detailů mezi předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a šéfem ECB Mariem Draghim. Předmětem vyjednávání byl především požadavek Parlamentu, aby mu ECB poskytovala detailní záznamy z jednání dohledové komise. Draghi nakonec přijal požadavek, aby vybraným europoslancům, kteří budou vázaní mlčenlivostí, byly poskytnuty detailní záznamy z interních jednání.

Parlament a Rada boudou mít dále pravomoc schválit předsedu a místopředsedu a také požádat o jejich odvolání. Podle nové dohody bude muset rada ECB informovat šéfa EP a šéfa relevantní parlamentní komise v případě, že bude chtít odmítnout rozhodnutí nově vzniklého dohledového úřadu.

Jak uvedl Mario Draghi, centrální banka musí nyní dokončit nábor pracovníků a posílení institucionálních kapacit. Zaměstnanci ECB by od příštího roku měli být striktně rozdělení podle toho, jestli se zabývají měnovou politikou nebo dohledem. Toto opatření reaguje na požadavek členských států, aby tyto dvě úlohy centrální banky byly oddělené.

Změna smluv?

Jednotný dohledový mechanismus je však pouze jedním z pilířů vznikající bankovní unie. Tu by měl tvořit také systém společného pojištění vkladů a společný systém pro ozdravení a restrukturalizaci bank, jakožto nástroj pro řešení bankovních krizí.

Právě poslední zmíněný však možná bude vyžadovat změnu smluv. V polovině dubna letošního roku to uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble (EurActiv 16.4.2013).

 „Bankovní unie má smysl, pouze pokud budeme mít pravidla pro ozdravení a restrukturalizaci bank. Pokud k tomu ale chceme vytvořit evropské instituce, je nutné změnit Smlouvy,“ řekl Schäuble.