Europoslanci potvrdili svůj postoj, kandidáti do EK za Rumunsko a Maďarsko neuspěli 

© Shutterstock

Právní výbor Evropského parlamentu (JURI) dnes potvrdil své dřívější rozhodnutí ohledně kandidátů na eurokomisaře z Rumunska a Maďarska. Rumunka Rovana Plumbová a Maďar László Trócsányi jsou tedy z kola ven a nečeká je ani grilování před parlamentními výbory. Co bude dál? 

Právní výbor EP zmíněné kandidáty odmítl kvůli obavám z možného střetu zájmů, což nelibě nesou vlády jejich zemí. Další postup je v rukou budoucí šéfky komise Ursuly von der Leyenové, která by podle členů výboru měla oba státy požádat o navržení náhradníků.

Právní výbor prověřuje majetkové poměry a bezúhonnost všech kandidátů před tím, než mohou ostatní výbory zahájit jejich veřejná slyšení. Rovana Plumbová a László Trócsányi neprošli už minulý čtvrtek, dnes poslanci svůj verdikt potvrdili. Výbor podle mluvčího EP Jaumeho Ducha dospěl k závěru, že kandidáti „nejsou způsobilí k výkonu svých funkcí“. Podle informací ČTK byl poměr hlasů v neprospěch Plumbové 13 ku sedmi, u Trócsányiho pak 12 ku devíti.

Europoslanci vystavili stopku dvěma kandidátům na komisaře. Dle očekávání jde o Rumunku a Maďara

Eurokomisaři navržení Rumunskem a Maďarskem dnes neprošli hlasováním právního výboru Evropského parlamentu, který hodnotil jejich finanční záznamy a možné střety zájmů.

Důvodem odmítnutí kandidátů je střet zájmů

Navržená rumunská komisařka pro dopravu nedokázala podle mínění většiny členů výboru obhájit nesrovnalosti ve své majetkové bilanci, v níž EP zamlčela dva úvěry v celkové hodnotě téměř milionu eur (26 milionů korun). Poslanci nebyli spokojeni ani s tím, jak vysvětlila původ peněz, které věnovala své sociálnědemokratické straně.

Trócsányi, který by měl mít na starosti sousedskou politiku a rozšíření EU, zase nedokázal výboru vysvětlit, jak moc byla či stále je právní kancelář, kterou založil před více než čtvrtstoletím, napojena na vládu Viktora Orbána.

Podle bruselského serveru Politico také europoslanci připomněli, že Trócsányi jako ministr spravedlnosti odsouhlasil vydání dvou občanů Ruska do Moskvy. Dvojice podezřelá z obchodování se zbraněmi byla vydána přes to, že na kauze spolu s maďarskými policisty pracovali i jejich kolegové z USA a Spojené státy o vydání dvojice žádaly. V Rusku byli oba dva muži následně propuštěni.

„Nedovedu si představit, že by oba kandidáti dál byli ve hře. Myslím si, že Maďarsko a Rumunsko by měly navrhnout nové kandidáty,“ sdělil ČTK český člen výboru Jiří Pospíšil.

Co bude následovat?

Podle mluvčí EK nyní von der Leyenová očekává dopis, ve které jí předseda parlamentu David Sassoli oznámí rozhodnutí výboru a doporučí jí další postup v souladu s pravidly pro schvalování komisařů EP.

„Na základě toho budoucí předsedkyně zváží další kroky,“ řekla dnes novinářům mluvčí Mina Andreevová. Případné hledání náhradních kandidátů je podle ní možné stihnout tak, aby mohla být komise schválena říjnovým plénem EP a ujala se funkce na začátku listopadu.

Z Maďarska a Rumunska se ozývá nesouhlas

Maďarsko i Rumunsko přitom už o víkendu daly najevo, že oba kandidáti mají podporu jejich vlád. Rumunská premiérka Viorica Dancilaová v sobotu na svém facebookovém účtu napsala, že Plumbová má stále její „bezpodmínečnou podporu“. Mluvčí maďarského premiéra Victora Orbána Zoltán Kovács v neděli označil rozhodnutí právního výboru EP za „hon na čarodějnice“ a řekl, že Trócsányi se stále těší podpoře maďarské vlády. Na dnešní opětovné odmítnutí zatím země nereagovaly.

The Capitals: Rakouské volby ovládl konzervativní Kurz. Nyní ho čeká „zelená výzva"

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

Slyšení kandidátů ve výborech začíná dnes a potrvá do příštího úterka. Poté, co poslanci vyhodnotí jejich způsobilost, bude EP hlasovat o komisi jako celku. Ujmout funkcí by se měla 1. listopadu.

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?