Europoslanci podpořili bezplatné vysokorychlostní připojení v celé EU

internet

© Shutterstock / PowerUp

Evropská komise chce výrazně posílit vysokorychlostní připojení k internetu. A podobný názor mají i europoslanci, kteří v úterý schválili iniciativu s názvem WiFi4EU. Ta má během několika let zajistit bezplatný a rychlý internet na všech veřejných místech včetně parků, náměstí, muzeí či knihoven.

Evropský parlament v úterý vyslovil souhlas s rozšířením bezplatného vysokorychlostního internetu napříč EU. Evropané by se tak už brzy měli snadno připojit k bezdrátové síti ve všech knihovnách, parcích, ve veřejných budovách nebo na náměstích v celé Unii. Na rozšíření internetu ve veřejném prostoru Brusel do roku 2020 vyčlení celkem 120 milionů eur, které mají v první fázi pomoci šesti až osmi tisícům místních komunit.

„Vyčlenění významných prostředků na tento účel je krok správným směrem, který přinese občanům jednoznačný užitek. Místní samosprávy díky tomu budou moci zavádět vysokorychlostní bezdrátové připojení, které i v malých a odlehlých obcích lidem usnadní spojení se světem,“ myslí si český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP).

EU zaplatí až 100 % výdajů, provoz už ne

Právě rozšíření bezplatného připojení v malých a odlehlých obcích je jedním z cílů projektu. O instalaci veřejné internetové sítě, která bude plně hrazena z unijních fondů, se mohou ucházet všechny veřejné instituce. Podmínkou pro zisk grantu je například to, že pokrytí se bude týkat veřejně přístupných míst a nebude zaváděno tam, kde již bezplatné připojení existuje.

Zorrinho: Je to příležitost, jak dát všem Evropanům přístup k budoucnosti – vysoce kvalitní internet zdarma bez ohledu na to, odkud jsou, kde žijí a kolik peněz vydělávají

„Navržené podmínky udělování finančních příspěvků jasně stanoví, že podporu obdrží pouze projekty, které nebudou zdvojovat již existující soukromá či veřejná internetová připojení. Unijní financování tak nebude překážkou volnému podnikání stávajících poskytovatelů internetu,“ dodává Neidermayer.

Podporu bude Unie poskytovat prostřednictvím tzv. voucherů, tedy finančních poukázek, které mohou proplatit až 100 % výdajů na zřízení lokálních bezdrátových přístupových bodů. Žadatelé, typicky obecní úřady a jiné subjekty veřejného sektoru, budou následně muset zajišťovat připojení o minimální rychlosti 30 megabitů za sekundu a hradit provozní náklady.

„Je to příležitost, jak dát všem Evropanům přístup k budoucnosti – vysoce kvalitní internet zdarma bez ohledu na to, odkud jsou, kde žijí a kolik peněz vydělávají,“ uvedl portugalský europoslanec Carlos Zorrinho (S&D), který je zároveň zpravodajem návrhu. Schválenou podobu legislativy však bude muset ještě schválit Rada EU. Pokud tak bez zbytečného otálení učiní, projekt může začít fungovat již na počátku roku 2018.

Ambiciózní plány na reformu telekomunikací

Iniciativa je součástí širších snah o celkovou reformu telekomunikací v EU, kterou Evropská komise představila loni v září. Její návrhy kromě tohoto nařízení o podpoře dostupnosti připojení na lokální úrovni a na veřejných prostranstvích (Wifi4EU) zahrnují i akční plán pro zavedení technologie 5G v celé EU do roku 2018, plán rozšíření vysokorychlostního internetu v evropských domácnostech či nový kodex pro elektronické komunikace.

Niedermayer: Vyčlenění významných prostředků na tento účel je krok správným směrem, který přinese občanům jednoznačný užitek

Hlavní cíle současné Komise jsou v oblasti reformy telekomunikací velmi ambiciózní. Do roku 2025 by měly mít všechny školy, univerzity, výzkumná střediska, dopravní uzly a poskytovatelé veřejných služeb včetně nemocnic či správních orgánů přístup k velmi kvalitnímu připojení. Plány Komise počítají minimálně s gigabitovou kapacitou, tedy možností pro uživatele stahovat a nahrávat 1 gigabit dat za sekundu.

Pokud jde o domácnosti, ty by v rámci EU do roku 2025 měly mít běžně přístup k připojení o rychlosti stahování nejméně 100 megabitů za sekundu a to jak ve městech, tak na venkově. V případě posílení technologie 5G, tedy páté generace bezdrátových komunikačních systémů, Komise plánuje její nepřerušované pokrytí do jedenácti let, a to v městských oblastech, na hlavních silnicích a na železnicích.

Tento cíl však nebude snadné splnit. Pro bezdrátové připojení je totiž klíčové rádiové spektrum a jeho rozdělování. Rozdělení spektra však Komise navrhla už loni v únoru. Část ultrakrátkých vln (UKV) 470-790 MHz má být podle něj vyčleněna pro mobilní připojení. Konkrétně se má jednat o spektrum v pásmu 700 MHz (694-790 MHz), které je pro poskytování kvalitního internetového připojení ideální. Naopak kmitočty v pásmu do 700 MHz (470-694 MHz) zůstanou dostupné pro televizní vysílání. Problematika rozdělení spektra se výrazně dotkne i českých občanů.