Europoslanci neprosadili všechny své podmínky ke covid pasům, cestování se však zjednoduší

© Pixabay

Evropský parlament dnes schválil zavedení digitálních covidových certifikátů, které usnadní cestování napříč EU. I když se dodatečné požadavky mohou v jednotlivých zemích lišit, základní podmínky budou všude stejné, což představuje poměrně významný posun.

Europoslanci dnes dopoledne výraznou většinou schválili spuštění digitálních covidových certifikátů, které od začátku července pomůžou obnovit volný pohyb a cestovní ruch napříč Evropskou unií a několika dalších zemí. Nový bezplatný dokument bude na požádání k dispozici v digitální i papírové formě a měl by usnadnit život nejen turistům, ale například i přeshraničním pracovníkům. Jedná se pouze o oficiální potvrzení dohody, ke které unijní instituce a členské státy dospěly na konci května.

https://twitter.com/CZECHIAinEU/status/1402560358779342849

„Covid pas v EP schválen. Kritikům doporučuji jeho přečtení. Jde pouze o vytvoření jednotného a kontrolovatelného potvrzení o a) očkování, b) testu, c) prodělané nemoci. Aby každý stát nevyžadoval jiný typ certifikátu,“ upozornila na Twitteru česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS, ECR).

Certifikát staví všechny tři zmíněné podmínky na jednu úroveň, člověk si tedy může vybrat a nemusí například čekat, až na něj vyjde řada s očkováním. Dokument zároveň zajistí, že si budou evropské země očkování nebo výsledky antigenních a PCR testů navzájem uznávat. To dnes zatím nefunguje, jedná se tedy o poměrně významný posun ve společných pravidlech. Cestování se tak stane alespoň do jisté míry předvídatelnější.

Evropský parlament nicméně neprosadil svůj požadavek, aby tyto podmínky byly jediné, které budou státy od turistů a dalších cestujících při příjezdu vyžadovat.  Země budou mít možnost ve výjimečných a odůvodněných případech vyžadovat po majitelích těchto certifikátů splnění dodatečných podmínek.

„(…) Nesouhlasili jsme s výjimkou pro členské země, které mohou v některých případech uvalovat na cestující karanténu, například pokud se začne v jejich zemích virus nekontrolovaně šířit. Členské státy na tom při vyjednávání trvaly. Taková výjimka ale může přinést další chaos. A během pandemie jsme viděli, že členské země chaos v opatřeních opravdu vytvořit umí, třeba loni při nekoordinovaném uzavírání hranic,“ podělil se o svůj pohled místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti, Greens/EFA).

Také další požadavek se europoslancům podařilo prosadit jen částečně. Argumentovali tím, že aby byly podmínky skutečně rovné a nedocházelo k diskriminaci, musí být testy stejně jako očkování zdarma. Státy však souhlasily pouze s tím, že testy budou napříč EU „cenově dostupné“. Pomoct s tím má i příspěvek Evropské komise v celkové výši více než 2,5 miliardy korun.

Obavy se šířily i okolo toho, jak bude zajištěna ochrana zdravotních a dalších dat vlastníků certifikátů. „Nařízení přináší solidní ochranu osobních dat. Nebude potřeba žádné celoevropské centralizované úložiště citlivých zdravotních dat a byl přijat také náš pozměňující návrh, který říká, že se do certifikátu nemají ukládat minulé záznamy,“ vysvětlil Kolaja. Certifikáty by měly vydávat přímo očkovací nebo testovací místa, pro očkované by měly být k dispozici i zpětně.

Covid pasy jsou klíčem z krize, zní z Česka. Piráti vítají odklon od centrálního registru

Evropská unie už vyhlíží návrat cestování. Zavedení covid pasů vítá ministr zahraničí Tomáš Petříček i čeští europoslanci. Podle Petříčka je klíčové, aby absolvování testu nebo existence protilátek v těle měly v certifikátu stejnou váhu jako očkování.

Covidový pas může dostat každý, kdo se v EU naočkuje vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Tlak některých států však nakonec vyústil v to, že pokud se některá země rozhodne uznávat v rámci certifikátu i jiné vakcíny, například ruské nebo čínské, tuto možnost mít bude.

Po Evropském parlamentu musí certifikát definitivně schválit i členské státy. Právě na nich bude konečná implementace nařízení a zavedení systému do praxe. „Jenom doufám, že česká vláda bude na administraci žádostí o Covid pas připravena a nedopadne to jako při spouštění jiných on-line systémů a aplikací…,“ „kopnul“ si do práce vlády na svém Facebooku europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09, EPP).

Právě dnes odpoledne bude Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi projednávat novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která je podle ministerstva zdravotnictví nezbytná pro zavedení covidových pasů v Česku. Někteří novináři či opoziční poslanci nicméně nejsou přesvědčení o tom, že by tato změna zákona byla nutná.

Tento článek vznikl s podporou kanceláře europoslance Marcela Kolaji (skupina Zelení / Evropská svobodná aliance v Evropském parlamentu). Všechny výstupy realizované v rámci této spolupráce jsou dostupné pod tímto odkazem. Podmínky spolupráce jsou uvedeny zde.