Europoslanci nepodpořili rozšíření emisního trhu o vytápění budov a dopravu, část balíku Fit for 55 se vrací do výboru

© European Union 2022

Evropský parlament dnes nedokázal nalézt shodu na zpoplatnění emisí z vytápění budov a dopravy, které je jednou z klíčových součástí klimatického balíčku Fit for 55 navrženého loni Evropskou komisí. Nebývale rozdělení europoslanci kvůli tomu odložili hlasování o dalších souvisejících normách, mezi něž patří například zavedení takzvaného uhlíkového cla nebo vytvoření sociálně klimatického fondu.

Návrhy, které mají EU nasměrovat ke splnění emisních cílů pro rok 2030, budou znovu projednávat parlamentní výbory. EP by o jejich konečné podobě měl jednat se členskými státy za českého předsednictví ve druhé polovině roku.

Europoslanci dnes hlasovali o upraveném návrhu prosazovaném nejsilnější středopravou frakcí evropských lidovců (EPP), kteří chtěli mírnější pravidla pro emise z vytápění a dopravy, než navrhla Komise. Zastánci zvolnění tempa přechodu k čistému hospodářství argumentovali především tím, že loni předložený plán Bruselu ještě nepočítal s dopady ruské invaze na Ukrajinu či dlouho nevídané inflace.

Socialisté, zelení a menší parlamentní frakce ovšem trvaly na přísnějších závazcích a úspěšně hlasovaly proti lidoveckému návrhu. Ten podpořilo pouze 265 z 639 hlasujících poslanců. 

Reformu emisního trhu tak budou zákonodárci znovu projednávat ve výboru pro životní prostředí. S ní jsou propojeny i návrhy na vytvoření tzv. Sociálního klimatického fondu, který má zvláště ohroženým domácnostem kompenzovat očekávané zdražení tepla, a také návrhy na zavedení poplatku za dovoz neekologicky vyráběných produktů do EU. Hlasování o obou těchto normách proto poslanci rovnou odložili. 

Schválili naproti tomu změny systému obchodování s emisními povolenkami v letecké dopravě.

Ve druhém podvečerním bloku je čeká mimo jiné hlasování o tom, zda od roku 2035 zcela zakázat výrobu aut se spalovacími motory.

Fit for 55: Europoslanci zítra rozhodnou o své pozici ke klíčovým klimatickým opatřením

Europoslanci dnes jednali o klíčových opatřeních klimatického balíčku zvaného Fit for 55, který má EU pomoci naplnit závazky z pařížské klimatické dohody a který je součástí Zelené dohody pro Evropu (Green deal). Zítra budou členové Evropského parlamentu o opatřeních hlasovat.