Euroskeptická AfD se do Bundestagu nedostala, do EP by jí výsledek stačil

zdroj: Evropská rada

Včerejší dlouho očekávané německé volby vyhrála s velkým náskokem CDU/CSU stávající kancléřky Angely Merkelové. Ta pravděpodobně vytvoří velkou koalici se socialistickou SPD. Pětiprocentní kvórum nepřekročili jak dosud vládní liberálové, tak ani nové uskupení Alternativa pro Německo (AfD), které usiluje o vystoupení z eurozóny. Europoslanci však označují výsledek za úspěch pro AfD, která by se se stávajícími 4,7 % dostala do Evropského parlamentu, pro které platí v Německu nižší kvórum.

V Německu se včera (22. září) odehrály dlouho očekávané volby (EurActiv 20.9.2013). Ty s přehledem vyhrála křesťansko-demokratická CDU/CSU v čele s dosavadní kancléřkou Angelou Merkelovou, jejíž preference od roku 2009 vzrostly o 8 % na 42 %.

Nejdiskutovanější otázka těsně po volbách tak zněla, zda-li tato strana získá v Bundestagu absolutní většinu, což se CDU/CSU nakonec těsně nepodařilo. Kvůli špatnému výsledku jejího dosavadního koaličního partnera liberální FDP, který se do dolní komory nedostal poprvé od roku 1949, se nejpravděpodobněji jeví vznik velké koalice s druhými sociálními demokraty (SPD), kteří získali 26 %. Velkou koalici si podle průzkumů veřejného mínění přeje také nejvíce Němců.

Do Bundestagu se kromě dvou tradičně největších stran dostala také marxistická Levice (8,6 %) a Zelení (8,4 %). Těsně pod pětiprocentní hranicí naopak zůstala Alternativa pro Německo (AfD) s 4,7 %, jejímž hlavním deklarovaným cílem je vystoupení Německa z eurozóny.

„To dokazuje, že Německo není zemí pro populismus,“ komentoval výsledek AfD pro bruselskou redakci EurActivu europoslanec za CDU Elmer Brok.  

Jak ale oslovení europoslanci dodávají, výsledek této strany rozhodně není zanedbatelný a AfD by mohla ještě v příštích měsících výrazně promluvit do evropského dění. „Pro Alternativu pro Německo je to napoprvé úspěch. Co nestačí na Bundestag, bude stačit příští rok na europarlament,“ komentoval výsledek AfD na svém facebookovém profilu český europoslanec Jan Zahradil (ECR).

S tím souhlasí i sociálně demokratický europoslanec Jo Leinen. „Je to až děsivě dobrý výsledek strany, která ještě před šesti měsíci neexistovala,“ řekl EurActivu a dodal, že relativní úspěch AfD ukazuje, že kancléřka Merkelová nebyla úspěšná ve vysvětlování okolností kolem ekonomické krize německým voličům.

Leinen, který pochází z Německa, také upozorňuje na to, že přestože se AfD nyní pětiprocentní hranici překonat nepodařilo, v eurovolbách by byla situace jiná, protože v rámci nich platí v Německu tříprocentní volební kvórum.

Co může očekávat Evropa?

Výsledek německých voleb byl netrpělivě očekáván také za hranicemi země. Jak EurActiv psal ve svém nedávném článku, bude mít nová německá vláda klíčový vliv na některé důležité evropské legislativy.

Co by tedy pro Evropu znamenal vznik případné velké koalice? „I když potenciální koaliční partner SPD je více proevropský, těžko bude přesvědčovat CDU o nutnosti zavedení společných eurodluhopisů. Zvláště když je většina Němců jednoznačně odmítá. Přítomnost SPD v koalici asi také nic nezmění na lavírování německé vlády v otázce bankovní unie,“ uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Dodal, že podle něj i nadále zůstane přiznání opravdové situace v Řecku tabu a stejně tak nebude německá vláda mluvit ani o skutečnosti, že velká část pomoci poskytnutá Athénám se německým daňovým poplatníkům jen tak nevrátí.

Bureš dále upozorňuje na to, že vyjednávání ohledně vznikající koalice můžou být relativně tvrdá a připomíná, že poslední dohoda nad velkou koalicí trvala dohromady skoro 40 dní. „V takovém případě by vláda začala fungovat až v průběhu listopadu. To by zpětně zase nebylo nic příjemného pro řadu akutních evropských ekonomických problémů čekajících na nový německý kabinet,“ upozorňuje.

Vznik koalice dvou největších stran navíc zatím není jistý, alternativou zůstává také spojenectví CDU/CSU a Zelených, případně i menšinová vláda křesťanských demokratů. Podle Karla-Theodora zu Guttenberga, výzkumného pracovníka Centra pro strategická a mezinárodní studia, je pravděpodobné, že velká koalice sice vznikne, ale SPD po dvou letech vládní koalici opustí a připojí se k Zeleným a Levici.

Stanoviska

„Představuji si následujících pět let a mohu přislíbit, že budeme čelit mnoho úkolům doma, v Evropě i ve světě,“ uvedla Angela Merkelová.

„Gratulace kancléřce k mimořádnému výsledku CDU/CSU. Vzhledem k propadu FDP bude sestavování koalice pro všechny zúčastněné docela složitý úkol. Z pohledu ČR výsledek voleb nic nemění na našich velmi dobrých vztazích,“ uvedl český premiér v demisi Jiří Rusnok.

K vynikajícímu úspěchu ve volbách pogratuloval kancléřce předseda Evropské komise José Manuel Barroso i šéf Evropské rady Herman Van Rompuy. „Jsem si jistý, že Spolková republika Německo a její nová vláda budou dále přispívat k budování mírové a hospodářsky úspěšné Evropy, která bude sloužit všem občanům,“ prohlásil Rompuy.

„Tyto volby byly volby Angely Merkelové,“ řekl bruselské redakci EurActivu europoslanec za CDU Elmer Brok (EPP).  

Špatný výsledek liberální FDP komentoval lídr evropských liberálů Graham Watson. „Výsledek těchto voleb je hořkou porážkou pro stranu, která pracovala tak těžce, aby udržela německou ekonomiku v provozu a aby ochránila svobodu svých občanů. FDP bude ve vládě chybět. Liberalismus je často nejvíce odmítán právě v době, kdy je nejpotřebnější,“ uvedl.

„Je to až děsivě dobrý výsledek strany, které ještě před šesti měsíci neexistovala,“ komentoval pro EurActiv výsledek euroskeptické strany Alternativa pro Německo europoslanec Jo Leinen (S&D).

„Po dnešku je definitivně potvrzeno, že EU se napříště řídí z Berlína, ne z Bruselu,“ uvedl na svém facebookovém profilu český europoslanec Jan Zahradil (ECR).