Europoslanci potvrdili zákaz ochucených cigaret i nová pravidla pro e-cigarety

zdroj: Shutterstock; autor: S-F

Evropský parlament dal dnes (26. února) poslední „posvěcení“ nové evropské tabákové směrnici. Podle ní by se měly přestat prodávat ochucené cigarety a na krabičkách cigaret by měla být velká obrázková varování. Nyní už zbývá pouze finální schválení od členských zemí. Nejcitlivějším tématem směrnice se paradoxně staly elektronické cigarety.

(Původní článek aktualizován v 16:00.)

Od roku 2016 ponesou krabičky cigaret v Evropské unii velká obrázková varování a od roku 2020 se už v EU nebudou prodávat cigarety s mentolovou příchutí.

Dnes tomu poslední potvrzení ze své strany dali poslanci Evropského parlamentu. Během plenárního zasedání ve Štrasburku hlasovali o konečném kompromisu nad tabákovou směrnicí, která se na evropské úrovni projednávala minulý rok.

Pro směrnici hlasovalo 514 poslanců, 66 bylo proti a 58 se zdrželo hlasování. Legislativu nyní ještě budou muset schválit členské země.

„Členským státům se podařilo některá ustanovení směrnice změnit, zásadní úpravy však zůstávají,“ komentuje konečnou podobu směrnice český europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

Konec mentolek

Zdravotní varování by měla podle nové směrnice na krabičkách pokrývat 65 % přední i zadní strany a budou doplněna varovnými obrázky. „Radě se podařilo získat výjimky pro vybrané druhy doutníků,“ uvedl Poc. Směrnice také členským státům umožňuje zavést tzv. jednotná balení cigaret.

„Kontroverzi během vyjednávání vyvolal zákaz příchutí v cigaretách a volně dostupném tabáku,“ připomněl také europoslanec. Nakonec mají být zakázány cigarety s charakteristickými příchutěmi, které jsou podle Komise a zdravotníků lákavé pro děti a mládež.

Jak už bylo zmíněno, dočasnou výjimku budou mít výrobky s mentolovou příchutí, pro které bude zákaz platit až od roku 2020.

Citlivé e-cigarety

Emoce nadále budí i nová regulace pro elektronické cigarety. Dosud totiž pravidla pro jejich prodej nebyla v EU nijak plošně upravena. Komise ve svém původním návrhu plánovala, že e-cigarety budou považování za léčivé přípravky a budou také podléhat příslušné regulaci.

Nakonec si ale členské země budou moci vybrat, jestli je budou skutečně regulovat jako léčivé přípravky, nebo jako „normální“ tabákové výrobky. Pokud se rozhodnou pro druhou cestu, nesmí takové elektronické cigarety obsahovat více než 20 mg nikotinu na mililitr. To odpovídá přibližně jedné krabičce klasických cigaret.

Autor: Adéla Denková