Europoslanci monitorovali vyšetřování vraždy novináře Kuciaka přímo na Slovensku. Kritikou nešetřili

Sophia in 't Veldová © European Union, 2018

I více než půl roku po vraždě novináře Jána Kuciaka se situace kolem fungování policie na Slovensku nelepší, a přetrvává tak nedůvěra Slováků ve vlastní zemi. Europoslancům to na jejich návštěvě potvrdil i samotný prezident Kiska.

Na Slovensku přetrvávají obavy z korupce, která podkopává principy právního státu. Navzdory výměně vlády se v praxi mnoho nezměnilo.

Po dvoudenní misi skupiny poslanců Evropského parlamentu (EP), která v zemi pod Tatrami monitorovala situaci v oblasti bezpečnosti novinářů, korupce a dodržovaní principů právního státu, to včera večer novinářům řekla šéfka delegace Sophie in ‘t Veldová (ALDE) z Nizozemska.

https://twitter.com/SophieintVeld/status/1041549886246854656

V pořadí druhou misi na Slovensku absolvovali europoslanci po vraždě Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, která podle prokuratury souvisela s investigativní prací novináře. Kuciak se naposledy věnoval napojení blízkých spolupracovníků bývalého slovenského premiéra Roberta Fica na podnikatele označovaného médii za blízkého mafii.

Minulost nemá pokračovat, vyzývají europoslanci

Fico v zájmu řešení politické krize po Kuciakově vraždě rezignoval, v nové vládě ovšem zůstala většina ministrů Ficova kabinetu.

„Na Slovensku sice existuje snaha řešit situaci, ale není zde jednoznačné distancování se od toho, co se stalo v minulosti. Propojení na organizovaný zločin je třeba potrestat,“ řekla in ‘t Veldová.

Vyšetření vraždy Jána Kuciaka je důležité pro Slovensko i celou EU, říká Kiska. Zájem europoslanců vítá

Delegace europoslanců zahájila svou misi na Slovensku. Na programu mají nejen diskusi s politiky a policií, ale také návštěvu Veľké Mači, kde byl slovenský novinář zavražděn.

Europoslankyně také kritizovala skutečnost, že představitelé slovenských institucí po vynuceném odchodu z funkce přejdou na jinou pozici.

„Jsou to stejní lidé, kteří se objevují na scéně. Je třeba udělat tlustou čáru za minulostí,“ uvedla.

Nepřímo také kritizovala nové angažmá bývalého slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara, který ze své funkce rezignoval po dosud nevyšetřené vraždě novináře Kuciaka a začal působit jako poradce slovenské ministryně vnitra i českého ministra vnitra. Jeho odchod z čela policie požadovali i demonstranti během mohutných protestů po Kuciakově vraždě.

„Zpozorovali jsme jisté záležitosti, které nás naplňují obavami. Jsou zde náznaky korupce, což podkopává atributy právního státu. Lze pozorovat chybějící proaktivní přístup k odhalování korupce,“ uvedla in ‘t Veldová.

Nové důkazy

Slovenská speciální prokuratura, která se zabývá nejzávažnějšími zločiny v zemi, v pondělí zveřejnila portrét dosud neznámého muže, který se v době vraždy novináře a jeho snoubenky patrně pohyboval v okolí a mohl by disponovat informacemi důležitými pro vyšetřování.

Zároveň sdělila, že šlo o profesionální vraždu na objednávku a „je téměř jasné, že důvodem byla právě novinářská práce Jána Kuciaka“.

„Vyšetřování se v současnosti zaměřuje na dva okruhy novinářovy práce,“ řekl médiím dozorující prokurátor. Odmítl ale upřesnit, jaká konkrétní témata, kterými se Kuciak zabýval, by mohla být oním důvodem jeho likvidace.

Setkání se slovenským prezidentem

Delegace europoslanců se v pondělí setkala mimo jiné také se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Ten po jednání prohlásil, že i více než půl roku po vraždě ve slovenské společnosti přetrvává hluboká nedůvěra ve stát. Dodal, že v důsledku toho ze země odcházejí mladí lidé a roste extremismus a populismus.

„Europoslanci se mě ptali, jaké kroky byly učiněny, co je nového. Nic zásadního se v naší zemi nestalo. Nevidíme žádné zásadní kroky, které by vrátily důvěru lidí ve stát. Nevidíme fungující policii, nezávislou policejní inspekci,“ konstatoval prezident. Poznamenal přitom, že problémy jsou i s obnovením důvěry v ústavní soud.

Připomněl také aféru kolem uneseného vietnamského občana a možné zneužití státní moci při tomto únosu. To podle Kisky jen dál zvyšuje nedůvěru Slováků ve vlastní stát.

Další nesrovnalosti

In ‘t Veldová rovněž poukázala na tuto kauzu a možné zapojení Bratislavy do únosu bývalého vietnamského komunistického funkcionáře Trinh Xuan Thanha z Německa do vlasti.

Slovensko poskytlo vietnamské vládní delegaci, která se v Bratislavě setkala s tehdejším slovenským ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, vládní letoun na cestu z Prahy do Bratislavy a následně ze slovenské metropole do Moskvy.

Kaliňák, který již není ministrem v současné vládě Petera Pellegriniho, vědomé zapojení Slovenska do možného únosu Vietnamce odmítl.

Vraždu Jána Kuciaka bude vyšetřovat mezinárodní tým

Slovenská prokuratura se dohodla s Itálií, Europolem a Eurojustem na vytvoření mezinárodního vyšetřovacího týmu k vraždě slovenského novináře a jeho partnerky.

Během včerejška měli europoslanci naplánovány schůzky s premiérem, ministry vnitra a spravedlnosti, speciálním prokurátorem, s policejním prezidentem nebo nevládními organizacemi bojujícími proti korupci.

Po Slovensku skupina europoslanců zavítá na podobnou misi na Maltu, kde byla loni zavražděna reportérka Daphne Caruanová Galiziová. Ve Vallettě se mají členové EP setkat s ministrem spravedlnosti a turismu, se zástupci policie a vedoucími útvaru finančních služeb a oddělení pro analýzu finančního zpravodajství.

Souvislosti

O dvojí vraždě novináře a jeho partnerky se slovenská veřejnost dozvěděla 26. února. Kuciak pracoval pro server Aktuality.sk a psal mimo jiné o údajném propojení italské mafie na slovenské vládní špičky.

Zločin otřásl Slovenskem, vyvolal největší demonstrace v zemi od pádu komunismu a vedl k odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica a k odchodu policejního prezidenta Tibora Gašpara.

Evropský parlament letos v květnu zřídil pod poslaneckým výborem pro občanské svobody (LIBE) pracovní skupinu europoslanců pro vládu práva a boj proti korupci, která má s mandátem do konce letošního roku na starosti monitorování vyšetřování vražd novinářů ze Slovenska a Malty. V jejím čele stojí nizozemská liberální europoslankyně Sophia in ‘t Veldová (ALDE).