Europoslanci hlasují o TTIP. Komise věří v nový globální systém pro obchod a investice

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová; zdroj: Evropská komise

Evropská komise doufá, že v obchodní a investiční dohodě se Spojenými státy položí základ k novému systému pro vyrovnávání sporů mezi investory a státy. Zároveň by podle ní mohli transatlantičtí partneři udávat tón v regulačních opatřeních. O zprávě k obchodní smlouvě TTIP ve středu hlasují europoslanci. V pátek dohodu v Česku představovala evropská komisařka Malmströmová.

Evropský parlament bude ve středu hlasovat o své závěrečné zprávě k probíhajícímu jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP).

Europoslanci ve zprávě vymezují základní linie pro jednání o jednotlivých otázkách, které budou do obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy zahrnuty.

Evropská komise jako hlavní vyjednavač za evropskou stranu by se těmito vodítky měla řídit. Zároveň europoslanci ve zprávě vyjadřují Komisi v jednáních svou podporu.  

Charanzová: Dosavadní investiční dohoda s USA je pro Česko nevýhodná.

„Text zprávy odráží hlavní priority České republiky. Mimo jiné se dotýká i oblasti ochrany investic, kde bychom získali prostor pro vypořádání dosud platné bilaterální investiční dohody s USA, která je pro nás nevýhodná,“ komentovala text zprávy česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO), která je členkou výboru pro mezinárodní obchod (INTA) a výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO). 

Zastaralá dohoda

Kapitola týkající se arbitráží mezi investory a státy patří k nejvíce diskutovaným částem TTIP. Takzvaný mechanismus ISDS má podle evropských představ přinést jasnější pravidla a podmínky pro konání arbitráží.

„Zpráva podporuje poslední návrh Evropské komise, jehož cílem je zlepšení některých mechanismů, jimiž arbitráže probíhají. Jedná se o jmenování arbitrů, zamezení paralelním procesům nebo možnost odvolání se proti rozsudku arbitráže," vysvětluje Charanzová.

Hlasování je na pořadu plenárního zasedání Parlamentu, které dnes začíná ve francouzském Štrasburku.

V pátek přitom Česko navštívila evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, která během veřejné debaty přibližovala právě postoj Evropské komise k TTIP.

„Přemýšlíme, jak tyto dohody reformovat tak, abychom zajistili, že investice budou chráněny, pokud budou ohroženy například znárodněním. Přemýšlíme také, jak plně respektovat státní zájmy v ochraně svých vlastních občanů,“ řekla k ISDS.

Globální systém

Evropská komise si podle ní přeje, aby byl systém předvídatelnější a stabilnější. Mohl by se pak prý stát základem pro mezinárodní systém arbitráží.

Globálně by podle ní mohly USA a EU určovat také zásady pro regulaci a nejrůznější standardy. Jedním z hlavních cílů dohody je totiž harmonizace regulačních opatření, odstranění dvojitých certifikací pro stejné výrobky a podobně.

„Evropa i USA mají řadu špičkových právních expertů, kteří vědí, jak zavádět regulatorní standardy. Pokud se o zkušenosti podělí, budou moci daleko lépe řešit výzvy, jako je elektromobilita nebo nanotechnologie. Budeme mít možnost formovat budoucí regulatorní zásady, a to i globálně,“ řekla.

Soutěž s Pacifikem?

Podle místopředsedy výboru INTA Jana Zahradila (ODS) však EU nesmí zapomínat na to, že Spojené státy zároveň vyjednávají o Transpacifickém partnerství (TPP) s dalšími jedenácti zeměmi pacifické oblasti.

Komisařka: Můžeme formovat budoucí regulatorní zásady, i globálně.

Pokud by se TPP podařilo vyjednat dříve než TTIP, Spojené státy by se podle něj vůči EU dostaly do výhodnější vyjednávací pozice.

Zároveň dodává, že ODS je jako opozice ochotná při jednáních o TTIP podpořit Sobotkovu vládu, která se k dohodě staví kladně.

„Pro ODS je smlouva TTIP mezi EU a USA zásadním krokem nejen obchodního, ale i politického významu. Věříme, že se podaří dojednat oboustranně přijatelný text, který bude základem skutečné transatlantické zóny volného obchodu a posílí ekonomickou výkonnost i soudržnost euroamerického civilizačního okruhu,“ řekl novinářům.  

Autor: Adéla Denková