Europoslanci hlasují o tabákové směrnici, hraje se hlavně o čas

zdroj: Pixabay.com; autor: El Caminante

Europoslanci dnes (8. října) v plenárním hlasování rozhodnou o návrhu tabákové směrnice. Ta budí pozornost nejen kvůli svému obsahu, který počítá se zákazem některých produktů, jako jsou třeba slim cigarety, ale také kvůli obviněním vůči tabákové lobby, že se snaží smést celý návrh pod stůl. Podle zasvěcených pozorovatelů se nyní bude hrát hlavně o čas. Není například jisté, jestli parlamentní zpravodajka získá mandát pro jednání se členskými státy.

Evropský parlament dnes bude žít především novou tabákovou směrnicí, o jejímž návrhu mají europoslanci hlasovat okolo poledne. Mělo by tak být jasnější, jak dopadne jeden z nejvýraznějších legislativních návrhů projednávaných během funkčního období současného Parlamentu.  

Evropská komise ve svém návrhu z loňského prosince prosazuje například zákaz ochucených cigaret nebo slim cigaret, zvětšení zdravotních varování a zavedení varovných obrázků nebo regulaci týkající se nových kategorií tabákových výrobků (podrobné informace o návrhu a jeho projednávání naleznete v Links Dossier).

Europoslanecký výbor pro veřejné zdraví (ENVI), který za tuto legislativu v Parlamentu odpovídá, schválil svou zprávu k návrhu již v červenci. Přestože se v tomto hlasování střetly odlišné názory jednotlivých politických skupin, výbor pozici Komise podpořil (EurActiv 11.7.2013). Neznamená to však, že směrnice s jistotou dostane podporu i při dnešním plenárním hlasování.

„Otázkou je především, co konkrétně Parlament schválí,“ upozorňuje český europoslanec Pavel Poc (S&D). „Návrh Výboru ENVI je velmi podobný návrhu Komise, podané pozměňovací návrhy se od něho ale významně oddalují. Požadují například, aby zdravotní varování zabírala jen 50 % krabičky,“ vysvětlil.

„To je pro zpravodajku nepřijatelné stejně jako jakékoli další oslabení návrhu Komise,“ přiblížil postoj britské členky frakce Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D) Lindy McAvanové, která má směrnici v Parlamentu na starost jako zpravodajka. Komise ve svém návrhu počítá se zdravotními varováními na 75 % plochy přední i zadní strany balení. Výbor pro veřejné zdraví to v červenci podpořil.

Sporné e-cigarety  

Aby se plánovaný rozsah zdravotních varování „stáhnul“ na 50 % plochy krabičky, navrhuje skupina Evropské lidové strany (EPP). Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) a Evropská konzervativní a reformní skupina (ECR) pak navrhují 65 %, což se shoduje s pozicí členských států (EurActiv 26.4.2013).

Několik pozměňovacích návrhů zejména z dílny EPP, ECR i poslanců dalších skupin usiluje také o „škrtnutí“ zákazu mentolových cigaret nebo slim cigaret. Patrná je také snaha zbavit Komisi některých přenesených pravomocí, které si v návrhu vymezuje (EurActiv 8.3.2013).

Objevilo se také několik různých návrhů pro regulaci elektronických cigaret. Tato problematika budí velkou pozornost, protože výrobci a příznivci e-cigaret se hlasitě brání tomu, aby byly tyto výrobky posuzovány a regulovány jako léčivé přípravky (EurActiv 25.9.2013). Již včera kvůli tomu probíhala před budovou Parlamentu ve Štrasburku demonstrace.

Absolutní většinou hlasů přitom disponuje společný návrh ALDE, EPP a ECR, který se snaží usnadnit e-cigaretám cestu k zákazníkům. Zároveň by prý ale mělo být jasné, že se jedná o výrobek určený stávajícím kuřákům.

Mobilizace na obou stranách

Pravicové a středové strany daly najevo, že pokud se jim jejich požadavky nepodaří prosadit, směrnici jako celek nepodpoří.

V podpoře návrhu není jednotná ani zpravodajčina frakce S&D. „Naprostá většina delegací ale zpravodajku McAvanovou jasně podpořila a snaží se mobilizovat všechny své spojence z řad lékařů, pacientských organizací, neziskových organizací, výzkumných odborníků a dalších, aby byl slyšet i jejich hlas, ne jen hlas tabákové lobby,“ řekl EurActivu Pavel Poc.

Kromě S&D návrh zpravodajky podporují také Zelení, část Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL), ale také někteří zástupci Evropské lidové strany a Aliance liberálů a demokratů, dodal. Tím, jak budou hlasovat čeští zástupci v Evropském parlamentu, se EurActiv zabýval v jednom z minulých článků.

Směrnice do druhého čtení?  

Nezáleží ale pouze na tom, které body tabákové směrnice europoslanci schválí. Vzhledem k postoji pravicových a středových stran totiž není jisté, jestli se McAvanové podaří získat mandát pro zahájení jednání se členskými zeměmi. Parlamentní plénum by totiž mohlo návrh poslat ještě do druhého čtení.

„To by samozřejmě celou věc dál zkomplikovalo a především zpomalilo,“ upozornil europoslanec Poc. „To je ostatně hlavní cíl tabákové lobby – odsunout hlasování, ideálně tak, aby o návrhu jednalo až řecké předsednictví, nebo ještě lépe, aby tento Parlament ohledně tabákové směrnice vůbec nerozhodl,“ tvrdí.

Zastánci směrnice se obávají právě toho, že návrh se nestihne projednat před květnovými volbami do Evropského parlamentu. To by znamenalo, že by se přijetí směrnice výrazně protáhlo. Obavy ze zpoždění legislativy dalo nedávno najevo i litevské předsednictví v Radě EU (EurActiv 16.9.2013).

K průtahům už ostatně došlo. Původně měli europoslanci hlasovat o směrnici již na začátku září. Po dohodě EPP, ECR a ALDE však bylo rozhodnutí přesunuto právě na první říjnové plénum (EurActiv 5.9.2013). Doprovázely to komentáře některých europoslanců, že jde především o výsledek aktivit tabákové lobby (EurActiv 9.9.2013).

Schvalte to rychle

Evropský parlament by si měl se schválením směrnice každopádně pospíšit, jsou přesvědčeni ministři zdravotnictví šestnácti členských zemí. V pátek vydali společné prohlášení, ve kterém europoslance vyzvali k rychlému zahájení jednání s Radou EU. Cílem by podle nich mělo být schválit směrnici do konce roku.

Výzvu podepsali ministři Belgie, Estonska, Finska, Francie, Irska, Kypru, Lotyšska, Maďarska, Malty, Nizozemska, Rakouska, Řecka, Slovinska, Španělska, Švédska a Velké Británie. Český ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát se k výzvě nepřidal. V nedávném rozhovoru pro EurActiv ale směrnici podpořil. V České republice je však tabáková směrnice v gesci ministerstva zemědělství (rozhovor s jeho zástupcem vydal EurActiv ve stejný den).